Reklam

Ağlayan Flipper - İZ TV Belgeseli

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

Ağlayan Flipper BelgeseliSavaş Karakaş’ın yunuslarla ilgili yaptığı belgeselleri; ‘Ağlayan Flipper’ ve ‘Flipper’ın Kabusu’nda’ bu sevimli hayvanların ne tür şartlardan geçerek,  dünyada ve ülkemizde nasıl bir ticarete ortak olup sömürüldüklerini ekranlara taşıyor.

Hepimizin sevdiği ve beraberce yüzmek istediğimiz yunusların havuzlardaki acı dolu öykülerini İz Tv’de izleyebilirsiniz.

SAVAŞ KARAKAŞ YUNUSLARLA İLGİLİ ACI GERÇEKLERİ ‘SUDAKİ İZLER’DE AÇIKLIYOR!

Bugün dünyamızda yunus deyince akla sevimli Flipper değil; eti ve zekası sonuna kadar sömürülecek bir 'balık' geliyor.. Oysa o bir memeli! Tıpkı bizim gibi. Bodrum, Antalya, Kaş gibi sahil yerleri derken, İstanbul – Haliç’ten tutunda Bursa’daki bir alışveriş merkezinde bile yunuslar karşımıza çıkıyor.

İşletmeciler hayatlarından memnun olsa gerek, peki ama ya yunuslar?Bu zeki hayvanlar denizden ve ailelerinden koparıldılar, havuzlara hapsedildiler.. Artık özgür değiller.  Zekaları ve muhteşem fizikleriyle insanoğlunu büyüleyen yunuslar bugün burunlarında top sektiriyor, çemberlerin içinden atlıyor ve hatta hastalara umut oluyor..

Yunuslarla yüzenler çok mutlu, peki yunuslar insanlarla yüzmekten mutlu mu? Yunus gösterileri ne kadar eğitici; yunus terapisi ne kadar başarılı? Savaş Karakaş; Türk ve yabancı uzmanlar, yunus eğitmenleri ve akademisyenlerle yunusların dünya denizlerinde başlayıp havuzlarda biten yolculuklarını tartışmaya açıyor. Siz bakmayın yunusların yüzlerinin her zaman gülüyor gibi görünmesine.. Onlar son nefeslerini verirken de gülümsüyor !

İz TV

 

 

‘Flipper’ı Kurtarmak ’  İZ TV’de (DIGITURK 18. kanal)

:

 

Savaş Karakaş

 FLIPPER’IN KABUSU