Reklam

İdari Makamlara Yazılan Dilekçe Örnekleri


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Tire Belediye Bakımevi'nin Bakanlık MÜFETTİŞLERİNCE Denetimi Talebimiz Hk

Tire Belediye Bakımevi'nin Bakanlık MÜFETTİŞLERİNCE Denetimi Talebimiz Hk

Sayın Prof Dr Veysel Eroğlu

Orman Su İşleri Bakanı

Müracaat yazımız okunmadan önce, aşağıda, Tire Belediyesi Bakımevinde Orman Su İşleri Müdürlüğünce  yapılan DENETİM cevabının ve bu denetimden kısa bir süre sonra BİZİM HAYTAP olarak barınak ziyaretindeki tespitlerimizi içeren 2 ekli yazının okunmasını talep ediyoruz.

A. Tire Belediyesi Bakım evi hakkında, uzun süredir  
"hayvanların pislik ve açlık içinde hasta durumda olduğu, kısırlaştırıldığı söylenen hayvanların uyuz hayvanların bulunduğu pis kafeslere konduğu,  kafeslerde ki hayvanlara sadece kuru ekmek verildiği, toplanan az miktarda yemeğin açık alanlarda ki hayvanlara göstermelik olarak verildiği, bakımevine bu koşullara itiraz eden gönüllülerin

ALINMADIĞI, HAKARETE UĞRADIĞI şikayetleri"

tarafımıza ulaşmaktaydı.


B. Bunun üzerine belediye veterineri ile yaptığımız görüşmelerde VETERİNER HEKİM bize  "Bu suçlamaların iftira ve yalan olduğu, her şeyin nizami olduğu, hayvanların iyi bakıldığı, gerekirse bizzat kendimizin giderek orayı görebileceğimizi" söyledi.

C. HAYTAP Hayvan Hakları Federasyon olarak veterinerin davetine icabet ederek HAZİRAN sonunda  bu bakım evini ziyaretimizde, "durumun anlatılandan DAHA FECİ olduğunu, ölü hayvanın bir bölmede haftalardır unutulmuş olduğunu, diğer bölmelerde can çekişen hayvanlar olduğunu, hayvanların kuru ekmeği pisliklerine karışmış olarak yediklerini, uyuz ve sağlıklı hayvanların aynı kafese kapatılmış olduğunu ve çok daha kötü manzaraları" bizzat gördük.

D. Daha da vahimi, bu ölü köpek odada iken ve barınak aynı pislikte iken, bizden yaklaşık 1 hafta önce İzmir Orman Su İşleri Müdürlüğü veteriner hekimi tarafından bu bakımevinin denetlendiği ve  AŞAĞIDA GÖRECEĞİNİZ gibi orada DURUMUN İYİ konusunda RAPOR hazırlandığı görülmüştür.

BU BAĞLAMDA, BAKANLIĞINIZ MERKEZİNDEN BURAYA MÜFETTİŞ GÖNDERİLMESİNİ, bu belediye veteriner hekimi hakkında "soruşuturma talep edilmesini", bu bakımevini denetlerken bakanlık formunu kullanmayan ve olumlu rapor veren müdürlük mensubu denetmenler hakkında soruşturma açılmasını,  tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasa gereği bilgi ve acil cevap verilmesini talep ediyoruz.

Saygılarımızla..

Nesrin Çıtırık

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı

TC Kimlik..

Dağıtım: TBMM Çevre Komisyonu, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, İzmir Valiliği,  Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve İl Müdürlüğü, Tire Kaymakamlığı, Tire Belediye Başkanlığı, Partilerin Genel Merkezleri, il ilçe teşkilatları, Basın Kuruluşları

Ekler: Tire denetimi yapan denetmenin raporuna ilişkin CEVABİ yazı ve HAYTAP olarak Tire Bakımevi

ziyaretimiz fotoğraf ve bilgileri olarak iki ek..


http://dohayko.org/turkiyede-hayvanlar/3303-izmir-orman-ve-su-isleri-mudurlugunun-tirehaykoder-dilekcesine-verdigi-cevap.ht_

Yazı 1 : İzmir Orman ve Su İşleri Müdürlüğü denetim CEVABI, Oysa aynı tarihten kısa bir süre sonra bizim çektiğimiz fotoğraflardaki manzara, bu denetim sırasında da olmasına rağmen görmemişler!!


Kimden: baskan
Tarih: 7 Temmuz 2014 17:47
İZMİR ORMAN SU İŞLERİNDEN BİZE GELEN TİRE BELEDİYESİNİN BAKIMEVİNDE SORUN OLMADIĞINI DAİR CEVABI:

izmir@ormansu.gov.tr

24.06.20014

Yapmış olduğunuz BİMER başvurusunda yer alan şikayet doğrultusunda Tire Belediye Başkanlığı’na ait Geçici Hayvan Bakımevi’nde yapılan denetimde;

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında;
sahipsiz hayvanlara ilişkin faaliyetlerin yürütüldüğü,
bakımevinde gerekli iyileştirme çalışmalarının yapıldığı,
sahipsiz kedi köpekler dışında yalnızca Kaymakamlık tarafından el konulan horozların bulunduğu,
sahipsiz hayvan kayıt defterinde yer alan bilgiler doğrultusunda hayvanların kısırlaştırmalarının
düzenli olarak yapıldığı tespit edilmiştir.


Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

Yazı 2 : İzmir Orman ve Su İşleri Müdürlüğü DENETİMİNDEN çok kısa bir süre sonra, Haytap'ın TİRE BAKIMEVİNİ ziyaretinde karşılaştığı manzara;

 

 

 

 Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Amasya'da Belediyece Kurşunlanıp Yakılan Köpekler İçin Acil Soruşturma Talebimiz‏‎

Amasya'da Belediyece Kurşunlanıp Yakılan Köpekler İçin Acil Soruşturma Talebimiz‏‎

Orman Su İşleri Bakanı Prof Dr Veysel Eroğlu,

Amasya Belediyesi ekipleri, şahsın bahçesinde ki 3 sahipli köpeğini havlıyor diye alıyorlar. Sonra, köpekleriKURŞUNLAYIP öldürüp ormanda yakıyorlar.  (Detay bilgi aşağıda ki yazıda)
Sayın Bakan, bakanlığınız bürokratlarınca hazırlanan, tüm köpeklerin adına doğal yaşam denilen ÖLÜM KAMPLARINA toplanmasını esas alan 5199 Hayvanları Koruma Kanunu TASARINIZ, bu HAİN ve KATLİAMCI
belediyelere onbinlerce köpeği teslim etmeyi içeriyor.

Bakanlığınızca hazırlanan KANUN TASARISININ ana hedefinin, hayvanları korumak değil, belediyelerin ölüm ekiplerince toplanıp gözden uzak orman arazilerinde YOK EDİLMESİ olduğu açık.
Aşağıda ki "belediye vahşeti" yurdumuzdaki belediyelerin %90 tarafından uygulanmakta.

Sayın Bakan ve TBMM Çevre Komisyonu Değerli Üyeleri,

Orman Bakanlığının "yüzyılın HAYVAN katliamını hazırlayan TASARISINI" kabul etmeyeceğinize, bu büyük vebalin altına girmeyeceğinize inanıyoruz.
Bu vahşi cinayeti işleyen Amasya Belediyesi Başkanı ve cani toplama ekibi için yapacağınız uygulamayı merakla bekliyoruz. Seyirci mi kalacaksınız yoksa canileri cezalandıracak mısınız?
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini rica ediyoruz.


Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu
Yönetim Kurulu Başkanı

TC Kimlik: ....

 

 


 

Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Kediyi Parçalayarak Öldüren C.A Hakkında Adli İdari İşlem Talebimiz

Kediyi Parçalayarak Öldüren C.A Hakkında Adli İdari İşlem Talebimiz

Kamuoyunun bilgisine; Kediyi parçalayarak öldüren C.A isimli cani için gerekli kurumlara müracaatlarımız hazırlanmıştır. Ayrıca yarın hukkuksal bağlamda da avukatımız gerekli çalışmayı yapacaktır. Ekte Eskişehir Valiliğine olan yazımızı paylaşıyoruz, arzu edenler bu yazışmaya katılabilirler.

Nesrin Çıtırık

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu

Yönetim Kurulu Başkanı


Eskişehir Valiliği Yüksek Makamına,

Sosyal paylaşım ortamlarında kediyi parçalarken kaydettiği videoları yayınlayan kişinin Eskişehir’de Osman Gazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Öğrencisi C.A isimli şahıs olduğu bilgisi alınmıştır.


Bu Bağlamda ;

1- Bu işkenceyi yapan Can Aksoy isimli kişinin, her an aynı vahşeti bir insana da yapabilecek "potansiyel bir katil" olması kuvvetle muhtemeldir. Benzer olayı bir başka hayvana veya bir insana yapmadan bu kişinin bulunarak, toplum güvenliği açısından göz altına alınmasını, adli ve idari işlem başlatılmasını talep ediyoruz.
2- C.A isimli şahsın psikiyatrik muayene ve müşahade için akıl hastanesine sevk edilmesini talep ediyoruz.
3- Ayrıca uyuşturucu bağımlısı olduğu konusunda ki bilgilere istinaden bu konunun da incelenmesini, eğer uyuşturucu bağımlısı ise uyuşturucuyu nereden ve kimlerden temin ettiğinin araştırılmasını ve adli işlem yapılmasını talep ediyoruz.
4- Şahsın aile fertlerinin de ifadelerinin alınarak, onların da akıl hastanesinde müşahade açısından sevk edilmesini, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünce aile nin de kontrol ve denetim altına  talep ediyoruz.

5- C.A' un kullandığı facebook profillerinin ve internet hesaplarının incelenerek başka hayvan veya insan cinayeti olup olmadığının araştırılmasını talep ediyoruz.

6- C.A' un arkadaşlarının da ifadelerinin alınmasını ve incelenmesini talep ediyoruz. Çünkü yazışmalarda "kendi babasını kesmek" sözü de geçiyor.

7- Şahsın üniversite öğrencisi olduğu bilgisi alınmıştır. Okul idaresinin de konuya ilişkin uyarılmasını ve okulda ki arkadaşlarının da ifadelerinin alınmasını talep ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.


Nesrin Çıtırık

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı

TC kimlik...

Dağıtım: Cumhurbaşkanlığı, BİMER, TBMM Çevre Komisyonu, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eskişehir Orman Su İşleri Müdürlüğü, Basın Kuruluşları

Son Güncelleme ( Pazartesi, 10 Şubat 2014 04:37 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/home/haytap/public_html/images/resized/images/stories/hukuk/karatinada_kopek_1_800_800.jpg' for writing: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Karantina Adı Altında Hayvanları Demir Kapılı Zindan Hücrelere Kapatan Belediye Hk Şikayetimiz

Karantina Adı Altında Hayvanları Demir Kapılı Zindan Hücrelere Kapatan Belediye Hk Şikayetimiz

Yazışmaya katılın ve DAĞITIN: Belediye Bakım evlerinde demir kapı arkasında "Karantina" adı altında ZİNDAN hücrelere mahkum edilen köpeklerimizi kurtarmak için lütfen yazışmaya katılın ve paylaşın. Bulunduğunuz yerde ki bakımevinde bu tür küçük ve kapalı yerler var ise derhal Orman Su İşlerine bu yazıyı yazın.

Nesrin Çıtırık

HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı
Orman Su İşleri Müdürlüklerinin ÖNEMLE bilgisine;
Belediyeler KARANTİNA adı altında, ısırıklı veya ısırık olmasa da "saldırgan" diye şikayet edilen hayvanları tümü demir kapılı kapalı odalara hapsetmektedirler. Bu durum keyfi ve yanlış bir uygulamadır.
1. Veteriner Psikoloji Uzmanı Prof Dr Tamer Dodurka'nın bu uygulamanın yasalara ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu net bir şekilde ifade eden yazısı ektedir.
2. Yasada belirtilen Karantina "hayvanın diğer hayvanlarla teması olmayacak" şekilde 10 gün süre ile ayrı bir şekilde tutulmasıdır.
Yasa bütün hayvanlar için (karantina odası dahil) uygun ısıtma ve aydınlatma sisteminin bulunmasını hükme bağlanmıştır. Bu bağlamda,
"Hayvanı karanlık zindan gibi kapısı demirle kaplı hücreye hapsetmek" YANLIŞTIR.
Bu bilgiler ışığında, Orman Su İşleri Görevlilerinin, belediyelerin kulaktan dolma KARANTİNA olarak hazırladıkları hücreler için belediye hakkında soruşturma açmasını ÖNEMLE İKAZ EDİYOR VE UYARIYORUZ.

Nesrin Çıtırık

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
TC Kimlik:


Ek 1 .......KANUN MADDELERİ
Ek 2 ...... Prof Dr Tamer Dodurka 

MADDE 23 – (1) Geçici bakım evlerinde, 1) Her hayvan için etolojik ihtiyaçlarına göre yeterli büyüklükte kapalı ve açık bölmeler bulunmalıdır.
MADDE 24 – (1) (r) Geçici bakım evlerinde; karantina odası, hasta bakım odası, yavrulu anne odası, hayvan müşahede odası ile ameliyat odasında uygun ısıtma ve aydınlatma sisteminin bulunması,
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte yer alan;
ş) Karantina: Bulaşıcı bir hastalığın bulunduğu yerden gelen hayvanların geçici olarak ayrılmasını,
cc) Müşahede: Herhangi bir hastalık veya bulaşıcı hastalık taşımasından şüphelenilen hayvanların gözlem altında tutulmasını,Kimden: dodurka@istanbul.edu.tr
Kime: "NESRIN CITIRIK" 
Gönderilenler: 7 Aralık Cumartesi 2013 12:49:22

Sayın Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı,


Kuduz şüpheli hayvanların nasıl müşahede altına alınacağına dair benim bildiğim tek mevzuat 01.2012 tarih ve 28177sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Kuduz Hastalığından Korunma ve Mücadele Yönetmeliğidir. Bu yönetmeliğe göre “Belediyeler, muhtarlar ve hayvan sahipleri hastalık şüphesi bulunan hayvanları diğer hayvanlar ile insanlarla temas etmeyecek şekilde kapalı bir alanda kontrol altında tutmakla yükümlüdür”. Burada, kapalı alandan kasıt "şüpheli hayvanların serbest dolaşmaması, diğer hayvan ve insanla temasının engellenmesidir". YOKSA KAPALI KAPILAR ARDINA HAPSEDİLMESİ GİBİ ANLAMSIZ BİR ÖNERİ BULUNMAMAKTADIR.

Gerçekten de şüpheli bir hayvanın kapatılması HAYVANA EZİYETTEN öte bir mana taşımamaktadır. Zira kuduz virüsünün tek bulaşma yolu insan ya da hayvanın, kuduran bir hayvan tarafından ısırılması ya da bu hayvanın salyasının açık ve taze yara bölgesine temasıdır. Görüldüğü gibi bir hayvanda kuduzdan şüphelenildiğinde yapılması gereken, şüpheli hayvanın yaklaşık 2 hafta süreyle müşahede altına alınması ve diğer canlılarla temas etmemesine dikkat edilmesidir. Daha uzun süreler müşahede değil sadece karantina önlemleri için geçerlidir. Hele ki karantinadaki hayvanın kuduz şüpheli hayvan muamelesi görmesi asla doğru değildir.

Sözünü ettiniz koşullarda, kapalı tutulan hayvanlarda korku, anksiyete bozuklukları, agresyon ve submissif davranışlar gibi psikoloji sorunlara rastlamaktayız. BİR HAYVANDA KUDUZ GİBİ BİR HASTALIKTAN ŞÜPHELENİLMESİ BİLE ONA EZİYET YAPMA HAKKINI BİZE VERMEZ. Bu durum hiçbir etik kurala ve yazılı mevzuata, Hayvanları Koruma Kanunu’na ve imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmelere uygun düşmez.

Sevgi ve saygılarımla bilgilerinize sunarım,
Prof.Dr.Tamer Dodurka / Veteriner Psikoloji Uzman.


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Vakıf Arazilerinde Katliama İzin Vermeyin.

Vakıf  Arazilerinde  Katliama İzin  Vermeyin.

TC BAŞBAKANLIK

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

EDİRNE BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 'NE

Edirne'ye bağlı İpsala, Karpuzlu ve Enez  bölgelerinde bulunan Gala Milli Parkı ve çevresi ülkemizin en önemli tabiat varlıklarından biridir.

Burada 163 kuş türü barınmakta bunlardan bir kısmı da tükenme tehlikesi ilr karşı karşıya  olan koruma altındaki türlerdir.

Ancak ne yazık ki, bölgede aşırı şekilde kaçak ve kontrolsüz avcılık yapılmaktadır.

Bununla birlikte bölgede  yasa dışı av ticareti de alenen yapılır durumdadır.

Ekte fotoğraflarını sunduğum yazın 'çeltik evi ' olarak kullanılan binalar kışın 'AV EVİ ' olarak kullanılmaktadır.

Dışarıdan gelen avcılara kiraya verilen  bu binalar ve yapılar, yasa dışı gece avı, projektörle av bek avı yapılması için avcılara uygun ortam sağlamaktadır.

vakıf arazilerinin üstüne yapılan gümelerle güme avları yapılmaktadır.

Ekte İpsala Enez Yenikarpuzlu arasındaki bölgede yer alan av evlerini, bu av evlerinin yarattığı çevre kirliliğini, bu bölgedeki arazilerde yapılan katliam fotoğrafını bulacaksınız.

Bölgede av yapılan  sahaların büyük bir kısmının çeltik işletmeleri tarafından  sizden kiralanmış olan vakıf arazileridir ve bu bağlamda yapılan bu yasa dışı av ve çevre katliamları ironik bir şekilde görevlerinden biri de ' Tabiat Varlıklarını Korumak' olan VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'ne ait arazilerde gerçekleşmektedir.

Yüksek makamınızdan ;

Çektik  işletmeleri tarafından kiralanmış olan VAKIF arazilerinde ava , av turizmine engel olunmasını,

Kiralamış olduğu Vakıf arazilerinde yasa dışı av ve av turizmi yapan / yaptıran şahıslara bu hususta uyarıda bulunmanızı ve gerekli yaptırımların uygulamasını,yapılacak olan işlemler ile ilgili tarafımıza bilgi verilmesini talep ediyorum.
Gala Gölü ve Meriç deltasında  nesilleri tükenme tehlikesi altında olan canlıların yaşam hakkı için, gelecek nesillerin bu canlıları doğal ortamlarında görebilmeleri için verdiğimiz mücadelede desteğinizi esirgemeyeceğinizi umuyoruz.

saygılarımızla arz ederiz.

Ege SAKİN

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi

Ek1, Vakıf Arazilerinde Yapılan Katliamlardan Görüntüler
Ek 2:  Konuyla İlgi Tv Programı
Ek 3 : Çeltik Sahasında Av Evleri

Son Güncelleme ( Pazartesi, 20 Ocak 2014 11:27 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/home/haytap/public_html/images/resized/images/stories/hukuk/uyusturucu_tufek_yakalama_vet_kontrolunde_yapiliri_1_800_800.jpg' for writing: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Uyuşturucu Tüfek İle Yakalama Ancak Veteriner Hekim KONTROLÜ Altında Yapılır.

Uyuşturucu Tüfek İle Yakalama Ancak Veteriner Hekim KONTROLÜ Altında Yapılır.
Sevgili Arkadaşlar, Geceleri belediye ekipleri CİNAYET İŞLEMEYE çıkıyorlar, hepimiz biliyoruz.
Karanlıkta bir kuytu köşe bulup uyuyan veya bir kuru ekmek için çöp karıştıran gariban hayvanları, AHLAKSIZCA öldürüyorlar.
Bunu önlemek için, belediye başkanlıklarına "başında veteriner hekim olmadan uyuşturucu tüfekle hayvan yakalanmasının yasaya aykırı olduğunu, aksi takdirde şikayette bulunacağınızı" içeren bir yazı yazar ve bu konuya dikkat çekerseniz, toplama ekiplerinin "GECE CİNAYETLERİNİ DE" büyük ölçüde önlemiş olursunuz.

Unutmayın, önemli olan yasa maddeleri değil, bunların devlet kurumları tarafından uygulanmasını sağlamaktır.

Büyük ölçüde hayvanları uyuşturucu tüfekle yakalıyorlar. Bu nedenle ekipler, hangi saat olursa olsun başlarında veteriner hekim olmadan toplama yapamazlar.

Bu konuda ki talep ve uyarınızı Belediyelere, şikayetlerinizi ise illerde valiliklere ve Orman Su İşleri Müdürlüklerine, ilçelerde ise kaymakamlıklara yapınız.

Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu
Yönetim Kurulu Başkan
ıÖRNEK YAZI:

________________________________________

Belediye Başkanlığına,

Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin Madde 20 (1) (d) şıkkında "ekibin başında veteriner hekim olmadan uyuşturucu tüfekle toplamanın" hükme bağlandığı açıkça görülmektedir.

Bu bağlamda aşağıda ki sorularımıza cevap verilmesini talep ediyoruz:

1. Belediyeniz toplama ekipleri "hangi tarihlerde, kimler tarafından, teorik ve pratik olarak hangi müfredat ile hangi konularda" eğitime tabi tutulmuşlardır? Bu eğitime ilişkin yazılı belge ve kayıtların tarafımıza verilmesini talep ediyoruz.

2. Belediyenizde yakalamada kullanılan "uyuşturucu tüfek" var mıdır? Eğer varsa, uyuşturucu tüfek ile yakalama yapan ekiplerin başında "hangi veteriner hekimler" görevlendirilmiştir, isimlerinin ve çalışma saatlerinin tarafımıza bildirilmesini talep ediyoruz.

3. Toplama ekiplerinin kullandığı arabaların plaklarının ve toplama işleminin hangi saatler arasında yapıldığının tarafımıza bildirilmesini talep ediyoruz.

4. Mesai saatleri dışında yapılan toplama işlemi varsa, hangi saatler arasında "hangi ekibin ve hangi veteriner hekimin" görevlendirildiğini ve "hangi plakalı araba" ile toplamaya çıktıklarının tarafımıza bildirilmesini talep ediyoruz.


Yukarıdaki taleplerimize 4982 ve 3071 kanuni suresi icinde net bilgiler ve cevap verilmesini, aksi takdirde Basbakanlik Bilgi Edinme Merkezine şikayette bulunacağımızı bilgilerinize saygılarımla arz ederim.

İsim, imza TC numarası.

Dağıtım: BİMER, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Mudürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Orman Su İşleri Müdürlüğü, İlçe Kaymakamlıkları, İlçe Belediye Başkanlıkları. Veteriner Hekimler Odası, Ulusal ve Yerel Basın Kuruluşları
Ek 1. HAYVANLARIN KORUNMASINA DAİR UYGULAMA YÖNETMELİĞİ

MADDE 20 – (1) (d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 20 Ocak 2014 11:16 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Orman Su İşleri Bakanı Sn. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kedi ve Köpeklerimizi Sokaklarımızda İstiyoruz

Orman Su İşleri Bakanı Sn. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kedi ve Köpeklerimizi Sokaklarımızda İstiyoruz

YENİ BİR TOPLAMA sinyali var, BUNA GEÇİT VERMEYECEĞİMİZİ Orman Bakanı'na bildiriyoruz. Bakanın 3 şehirde ki PİLOT çalışmaya ilişkin beyanatında "sokak köpeklerini chipleyip sahiplendirme" adı altında "TOPLAMA" işaretinin tekrar verildiğini düşünüyoruz. Sokak köpeklerimizin SAHİPLENDİRME şansının ne kadar düşük olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun bakanın pilot çalışma olarak tanımladığı ÖN SIRAYA alınması MANİDAR ve ŞÜPHE uyandırıcı. Gerçi böyle bir şey CANIMIZI ortaya koyar ENGEL oluruz ama BU GERÇEĞİ GÖRDÜĞÜMÜZÜ de bakanlığa bildirmeliyiz. Sahiplendirme TERK EDİLMİŞ EV HAYVANLARI için olmalı, sokakta ki dostlarımız içinse KISIRLAŞTIRMA ve SOKAKLARDA YAŞAMLARINI GÜVENCE ALTINA ALMA çalışması bakanlığın pilot bölgelerde ki ana HEDEFİ olmalıdır. Bakana yolladığımız ANA TALEPLERİ içeren yazı ektedir. Sizler de gerek gördüğünüz başka konuları da ekleyerek yollayabilir ve bir OLASI TOPLAMAYA GEÇİT VERMEYECEĞİMİZİ ifade edebilirsiniz.


Nesrin Çıtırık

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu

Yönetim Kurulu Başkanı


 

 

Orman Su İşleri Bakanı Sn. Prof. Dr. Veysel Eroğlu,


TV ve yazılı basında yer alan “Pilot olarak seçilen şehirlerde sahipsiz sokak hayvanlarının chiplenerek sahiplendirilmek üzere geniş serbest alanlı merkezlere toplanacağı, sahiplendirilmeyenlerin geniş alanlarda serbestçe gezecekleri” söylemi yer almaktadır.

Oysa hayatın olağan akışı içinde “sokak hayvanlarının” sahiplendirilme oranı çok düşüktür. Bakım evlerinde büyük ölçüde “terk edilmiş ev hayvanları ve yavru hayvanlar “ sahip bulurlar. Dolayısı ile “sokak hayvanlarının sahiplendirlmesi” adı altında “YENİ BİR TOPLAMA FURYASININ” hedeflendiği izlenimi alınmaktadır. Bütün yurt genelinde belediyelerin büyük bir kısmı bakım evlerinde bulunan 30-40 köpeğe dahi bakamamakta, hayvanları açlık ve susuzluğa, güneşe ve soğuğa mahkum ederek acılı ölümlere mahkum etmektedir. Bakanlığınız bu yasaya ve insanlığa aykırı durumu düzelttirmeyi başaramamıştır. Bu zihniyete “binlerce hayvanın teslim edilmesini” amaçlamak ise, “katliamla” eşdeğerdir.

Bu bağlamda İstanbul, Kocaeli ve Trabzon olarak belirlenmiş olan pilot bölgelerde ki çalışmalar için TEMEL konularda ki önerilerimizin uygulamada dikkate alınmasını önemle talep ediyoruz.

l. Oluşturulacak bakım evlerinde ki yaşam alanları, Hayvanların her açıdan görülebileceği ve kolayca ulaşılabileceği normal büyüklükte bahçeli bölmelerden oluşmalı. Orman yapısı içinde büyük alanlar, her an kontrol altında tutulması ve yaralanma durumunda kolay ulaşılması açısından kesinlikle uygun değildir. Köpekler sürekli olarak insan teması ve kontrolü altında olması gereken hayvanlar olduğu için, “orman yapısı” köpekler için uygun değildir ve doğalarına aykırıdır.
2. Oluşacak bakım merkezlerinde “sakat, kör, işkence görmüş, küçük yavrular, sahipli iken terk edilmiş, sokakta yaşayamayacak mağdur hayvanlar" bulunmalı, onun dışında ki tüm hayvanlar “aşılanıp, kısırlaştırılıp, chiplenip” ALINDIĞI YERE bırakılmalıdır.
3. Kısırlaştırma tüm ilçe, belde ve köyleri de kapsayacak şekilde “KAMPANYA” şeklinde yapılmalı. Bunun için tecrübeli veteriner hekimler, veteriner teknikerleri ve toplamacı ekip oluşturulmalı. Kısırlaştırma olmadan sahipsiz hayvan popülasyonu kontrol altına alınamaz. Maddi durumu uygun olmayan hayvan sahiplerine de kısırlaştırma hizmeti verilmeli. Sahipsiz hayvanların ana kaynağının üretilip sokağa bırakılan sahpili hayvanlar olduğu unutulmamalı.
4. Petshoplar, üretim çiftlikleri ve merdiven altı üretim denetlenmeli. İthalat ve yurda kaçak hayvan girişi engellenmesi için kurumlar harekete geçirilmeli.
5. Sokakta ki hayvanlar için beslenme odakları oluşturulmalı. Karnı tok hayvan insana yaklaşmaz ve bu da şikayetleri en aza indirir.

Bu bağlamda, sokak köpeklerinin SAHİPLENDİRİLME adı altında toplanmayacağının ve uçsuz bucaksız orman arazilerine bu hayvanların doldurulmayacağının net AÇIKLAMASININ tarafınızca yapılmasını tüm hayvan hakları camiası beklemektedir.

Zaten aksi bir uygulamanın tüm camia tarafından asla kabul edilmeyeceği de bilinmelidir.

Saygılarımızla
Nesrin Çıtırık

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı

TC Kimlik..

Göderilecek Mail Adresleri

eroglu@ormansu.gov.tr

veyseleroglu@gmail.com

aozyanik@ormansu.gov.tr

 

Telefon: 0312 207 62 62

Son Güncelleme ( Pazartesi, 13 Ocak 2014 13:17 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Bingöl - Kiğı'da Yaşanan KATLİAM Hakkında Soruşturma İstemi

Bingöl - Kiğı'da Yaşanan KATLİAM Hakkında Soruşturma İstemi

T.C.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MAHALLİ İDARELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI

ORMAN VE SU İŞLERİ XIII. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

BİNGÖL VALİLİĞİ

ORMAN VE SU İŞLERİ BİNGÖL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

KİĞI KAYMAKAMLIĞI

10/01/2013Bingöl Kiğı İlçesi’nde yaşanan her seneki katliam yine yürekleri dağladı. Birçok sokak köpeğinin ateşli silahlarla vurulduğu haberi ulusal yazılı ve görsel basında yer almıştır.(EK:1) Görsel Basın’da yer alan bu katliam Haberi’nde Kiğı Belediye Başkanı’nın açıklaması oldukça yersiz ve bilgi donanımdan uzaktır. Kiğı Belediye Başkanı yazılı basına verdiği demeçle itlafı kabul etmiş, “uyuzdu, saldırgandı ve yaraları vardı” diyerek gerekçe göstermiştir.

Hâlbuki ısırık vakası olmayan, raporla ve tutanakla tespit edilmeyen uyuz değil KUDUZ vakasında bile öldürülmeyip 10 gün karantina altına alınan hayvanlar, uyuz gerekçesi ile boş yere canlarından edilmiştir. Bu açıklama yazılı basında da yer almış, veteriner hekim tespiti olmadan (bilirkişi) uyuzdu, yaraları vardı, saldırgandı açıklamaları bilimsel ve objektif değerlendirmeden uzak bahaneler olduğu açıkça görülmektedir.

Kuduz diye teşhis koyan BELEDİYE BAŞKANI’na, hayvanların nasıl kuduz olduğunun tespitini yaptığını madem kuduz ise bu virüsü halka açık alanda kamyonetle neden gezdirildiğinin açıklamasının yapılmasını talep ediyoruz. (ısırık raporu, tutanağı, müşahadesi olmadan kuduz ve uyuz ayrımını yapamadan bu hayvanların hasta olduğu nasıl tespit edildi?)

Bu hayvanlar Belediye Başkanının beyanatına göre sadece öğrenci ve hamile bayanları mı seçerek saldırmaktadır? Bu iddia oldukça yersiz ve komiktir.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 2004 yılında yürürlüğe girmiş ve hayvanların belirgin bir sebep ve resmi karara dayanmadan öldürülmesi yasaklanmış olsa da Kiğı Belediyesince sokakta dolaşan sokak hayvanlarının öldürülmesini sağlamış ve bunu yersiz açıklamalarıyla basına taşımıştır.

Her ikisi de kabul edilemez bir durumdur. Kiğı Belediye Başkanı bu hayvanların hastalık tespitini kime, neye göre yapmış, bilirkişi olmadan nasıl belirlemiştir? Kendisinin beyanı bir ihbar niteliğinde olup görevli kurumları derhal harekete geçirmelidir.

Bu kötü ölümü hayvanlar SAHİPSİZ olduğu için mi HAKETMEKTEDİR?

Oysa Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun  "hayvanlara can vermeliyiz" açıklaması bütün basında 2013 yılı Temmuz ayında yer almış olmakla birlikte yine 4 Ekim Hayvanları Koruma günüde verdiği “Can dostlarımızı el birliğiyle koruyalım” anlamlı mesajına rağmen hayvanlarımız maalesef Bingöl Kiğı’da yersiz ve sudan sebeplerle katledilmektedir.


Bu bağlamda:

 

1. Kiğı Belediye Başkanı’nın kendi beyanatlarına dayanarak Kiğı Belediyesi ve Belediye Başkanı ve bu görüntülere sebep olan Belediye çalışanlarının ifadelerinin alınmasını, yasalara aykırı olarak hayvanların öldürülmesini sağladıkları için, 5199 sayılı kanunu topyekün ihlalinden Belediye Başkanı ve bu katliamın sorumlularına soruşturma açılmasını, gerekli cezai işlemlerin uygulanmasını,

2. Hayvanları ateşli silahla vuran şahıs ya da şahısların bulunarak meskun mahalde ateşli silah kullanması nedeniyle TCK’ya göre adli soruşturma yapılmasını ve silahlarına el konmasını;

3. Bu şahıs ya da şahıslar hakkında ayrıca 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre işlem yapılmasını ve öldürdükleri hayvan başına para cezası verilmesini;

4. Bu durumda 5442 Sayılı İdare Kanunu’nun 11. maddesinde ‘Vali, suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenliğini korumak için hasta hakkında gerekli tedbirleri alabileceği bildirilmiştir’ hükmü çerçevesinde; gerekli önlemlerin alınmasını ve cezai işlemin uygulanmasını,

5. Avcılık ve Yaban Hayati Şube Müdürlüğünün görevleri arasında olan ve madde 9-(1)-n)o) da açıkça yazıldığı halde gerekli tedbirleri almayan Orman Su İşleri Şube müdürlüğünün sorumluluklarını yerine getirmediği için uyarılmasını talep ediyoruz.

6. Bingöl ili merkezi ile ilçelerinde camilerde hayvan hakları ile ilgili vaaz verilmesinin sağlanmasını talep ediyoruz.

7. 2004 yılında çıkmış olan yasaya rağmen bakımevi kurmamış ve çalışmalarını başlatmamış olan Belediyenin görevlerinin yerine getirilmesinin sağlanmasını ve bakımevi kurdurulmasını talep ediyoruz.

8. Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezinin kuruluncaya kadar, STK işbirliği ve gönüllülerle işbirliği içerisinde hayvanların bulunduğu noktalara beslenme ve su odaklarının kurulmasını talep ediyoruz.

9. Hayvanların hiçbir şekilde ısırık vakası olmadan, veteriner hekim tespiti bulunmadan fotoğraflarda da görüleceği üzere sağlıklı oldukları halde öldürülen belediyenin hakkında hayvan başına idari para cezası kesilmesini talep ediyoruz.

10. 6. Acil, kırıklı ve yaralı trafik kazalı hayvanların röntgenleri, tedavileri ve bakımları için hizmet alımının yapılmasını talep ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süresi içinde tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ediyoruz.


Uzm. Psk. Danışman Berent Burcu AYDINER
TC. .....
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyon Temsilcisi


HAYTAP BUGÜN NE YAPTI? https://www.facebook.com/pages/Haytap-G%C3%BCnl%C3%BC%C4%9F%C3%BC/445932725459932?fref=ts
WEB: http://www.haytap.org/


EKLER:1- Başkanın gazeteye beyanatı link ve ekran görüntüleri
2- Resimler
3- İlgili Kanun maddeleri


DAĞITIM: BİMER, İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı,  Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü, Bingöl Valiliği, Orman ve Su İşleri Bingöl Şube Müdürlüğü, Kiğı Belediyesi, Ulusal ve Yerel Basın Kuruluşları, Hayvan Hakları Platformları, AKP Genel MYK, CHP MYK, MHP MYK, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Milletvekilleri, TBMM Çevre Komisyonu ve STK'lar

1- Başkanın gazeteye beyanatı link ve ekran görüntüleri

devamı

2- Resimler

EK-3 İLGİLİ KANUN MADDELERİ

ORMAN SU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÖREVLERİ
Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğünün Görevleri
MADDE 9- (1) Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğünün görevleri şunlardır:
n)5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli is ve işlemleri yapmak,

o)Bakim ve tedaviye muhtaç yaban hayvanları için kurtarma ve rehabilitasyon merkezleri ile sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar, sergilenen hayvanlar ve evcil hayvanların korunması ve hayat şartlarının iyileştirilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik iş ve işlemler yaparlar.

--------------------------------------------------------------------------

KANUN MADDESI-18.1.2012

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/01/20120118-3.htm

MADDE 8-(2) Belediyeler sorumluluk alanındaki sahipsiz kopek ve kedilerin sayısı ile bunlara ait bilgileri belediye kayıtları ve Bakanlık veri tabanında güncel bir halde tutmak zorundadır. Sahipsiz kopek ve kediler belediyelerce uygun bir yöntem ile bireysel veya suru bazında işaretlenir, belediye veteriner hekimleri tarafından belediye sahipsiz hayvan kayıt defterine islenir, sayıları ve aşılamaları hakkında bilgiler belediye veteriner hekimleri tarafından Bakanlık veri tabanıma islenir, gerektiğinde güncellenir.

Aşılama

MADDE 9 a) (1) Sahipli ya da sahipsiz tüm kedi ve kopeklerin yılda bir defa hastalığa karşı aşılanması ile asi kayıtlarının tutulması zorunludur.

Madde 9 b) Belediye sorumluluk alanındaki veya muhtarların yazılı talebi üzerine köylerdeki uç aydan buyduk sahipsiz kopek ve kedilerin belediye veteriner hekimleri tarafından yılda bir defa aşılanması, aşılananların işaretlemesi (mikroçip uygulaması, küpeleme ve benzeri) ve kayıt altına alınması zorunludur.

Belediye veteriner hekimleri sahipsiz kopek ve kedilere yapılan aşılamaları kayıt altına almak ve Bakanlık veri tabanına islemekle yükümlüdür.

--------------------------------------------------------------------------------

5199 sayılı yasa Yasaklar

MADDE 14. - Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:

a) Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve saçağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili maddeleri

MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:

a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.

b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.

c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

d) Hiçbir maddî kazanç ve menfaat amacı gütmeksizin, sadece insanî ve vicdanî sorumluluklarla, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen koşulları taşıyan gerçek ve tüzel kişilerin teşviki ve bu kapsamda eşgüdüm sağlanması esastır.

e) Nesli yok olma tehlikesi altında bulunan tür ve bunların yaşama ortamlarının korunması esastır.

f) Yabani hayvanların yaşama ortamlarından koparılmaması, doğada serbestçe yaşayan bir hayvanın yakalanıp özgürlükten yoksun bırakılmaması esastır.

g) Hayvanların korunması ve rahat yaşamalarının sağlanmasında; insanlarla diğer hayvanların hijyen, sağlık ve güvenlikleri de dikkate alınmalıdır.

h) Hayvanların türüne özgü şartlarda bakılması, beslenmesi, barındırılma ve taşınması esastır.

ı) Hayvanları taşıyan ve taşıtanlar onları türüne ve özelliğine uygun ortam ve şartlarda taşımalı, taşıma sırasında beslemeli ve bakımını yapmalıdırlar.

j) Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.

k) Kontrolsüz üremeyi önlemek amacıyla, toplu yaşanan yerlerde beslenen ve barındırılan kedi ve köpeklerin sahiplerince kısırlaştırılması esastır. Bununla birlikte, söz konusu hayvanlarını yavrulatmak isteyenler, doğacak yavruları belediyece kayıt altına aldırarak bakmakla ve/veya dağıtımını yapmakla yükümlüdür.

MADDE 6. - Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır. (Kuduz durumunda 10 km içinde ki tüm sahipsiz hayvanların öldürülmesini Hayvan Sağlığı Zabit asi Komisyonu ile karar altına alan 3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve zabıtası kanunu yürürlükten KALKTI, yerine 5996 sayılı Veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanunu çıktı.)

Güçten düşmüş hayvanlar ticarî ve gösteri amaçlı veya herhangi bir şekilde binicilik ve taşımacılık amacıyla çalıştırılamaz.

Sahipsiz hayvanların korunması, bakılması ve gözetimi için yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde, yerel yönetimler yetki ve sorumluluklarına ilişkin düzenlemeler ile çevreye olabilecek olumsuz etkilerini gidermeye yönelik tedbirler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanarak, diğer ilgili kuruluşların da görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır.

Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması ve hayvan bakımevlerinin çalışma usul ve esasları, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. Hayvan bakımevleri ve hastanelerin kurulması amacıyla Hazineye ait araziler öncelikle tahsis edilir. Amacı dışında kullanıldığı tespit edilen arazilerin tahsisi iptal edilir.

Hiçbir kazanç ve menfaat sağlamamak kaydıyla sadece insanî ve vicdanî amaçlarla sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen şartları taşıyan gerçek ve tüzel kişilere; belediyeler, orman idareleri, Maliye Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, mülkiyeti idarelerde kalmak koşuluyla arazi ve buna ait binalar ve demirbaşlar tahsis edilebilir. Tahsis edilen arazilerin üzerinde amaca uygun tesisler ilgili Bakanlığın/İdarenin izni ile yapılır.

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5199.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------

HAYVANLARIN KORUNMASINA DAIR UYGULAMA YONETMELİGİ

(12.05.2006 tarih ve 26166 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanmıştır)

IKINCI BOLUM


Geçici Bakımevlerinin Çalışma Usul ve Esasları


MADDE 22 – (1) Geçici bakımevleri kurulacak arazilerin seçiminde dikkat edilecek hususlar;


a) Bölgedeki rüzgâr, sel, yangın ve kotu hava şartları göz önünde bulundurulur.


b) Akarsu, gol, deniz ve sulak alanlardan, mezbaha, mandıra ve insan gıdası imal eden is yerlerine uzaklığı 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanunu ve yürürlükteki ilgili mevzuat hükümlerine göre belirlenir.


c) Ses ve kotu kokunun yayılmasını önlemek amacıyla yerleşim yeri dışında, ancak ulaşım kolaylığı olan yerler seçilir.


ç) Yol, su ve elektrik imkânları bulunan yerler seçilir.


d) Dere yatağı, dağ arası ve dik yamaç üzerinde olmamalıdır.


e) Geçici bakımevleri; hayvanların yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek kirletici atik veren tesisler ile çöp döküm alanları veya atık bertaraf tesisleri üzerinde veya yakınındaki arazilere kurulmamalı ve bu konuda 2872 sayılı Kanun ve yürürlükteki ilgili mevzuat hükümleri dikkate alınır.


f) Secilen arazi, birinci ve ikinci sinif tarim arazisi disinda olmali, killi ve su yogunlugu fazla olmamalidir.


g) Ozel cevre koruma bolgelerinde yapilacak gecici bakimevleri icin Ozel Cevre Koruma Kurumu Baskanligindan uygun gorus alinir.


Gecici bakimevlerinde bulunmasi gerekli asgarî birimlerMADDE 23 – (1) Gecici bakimevlerinde, asagida belirtilen yapilar hayvan sayisi ile orantili olarak; birbiriyle dogrudan baglantili olmayacak birimler halinde yapilir.


a) Birbirleriyle dogrudan baglantili olmayacak birimler sunlardir;


1) Her hayvan icin etolojik ihtiyaclarina gore yeterli buyuklukte kapali ve acik bolmeler,


2) Karantina bolumu,


3) Hasta bakim bolumu,


4) Yavrulu anne bolumu,


5) Hayvan musahede bolumu,


6) Hayvanlarin yiyeceklerinin hazirlandigi mutfak bolumu.


b) Hayvanlarin bulundugu birimden ayri olacak birimler sunlardir;


1) Muayene odasi,


2) Ameliyat odasi,


3) Isci odasi,


4) Dus, depo, tuvalet,


5) Veteriner hekim odasi,


6) Idare odasi.


Gecici bakimevlerinde aranacak sartlar


MADDE 24 – (1) Gecici bakimevlerinde;


a) Gecici bakimevlerinin kurulmasi icin yururlukteki ilgili mevzuat hukumlerine gore izin alinmasi,


b) Hayvanlarin bilhassa operasyon oncesi ve sonrasinda bakimlarinin yapilacagi hayvan musahede birimlerinin kolay temizlenebilir malzemeden yapilmasi,


c) Musahede bolumlerinin bolgenin hakim ruzgarlarina zit yonde yapilarak hastalik etkenlerinin ruzgarla bakimevlerine tasinmasinin engellenmesi,


ç) Gecici bakimevlerinde bulunan hayvanlarin bulundugu birimlerin gunes alacak sekilde duzenlenmesi,


d) Idare odasi, isci odalari, dus ve tuvaletler, veteriner hekim odasi, muayene odasi ve ameliyat odasinin personel sagligi acisindan hayvanlarin bulundugu yerden uzakta ayri bir bolum halinde yapilmasi,


e) Hayvanlarin bulundugu birimlerde temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir malzemeden yapilmis yemliklerin ve suluklarin secilmesi ve her hayvan degisiminden once mutlaka dezenfekte edilmesi,


f) Gecici bakimevlerinin yikanmasi ve temizligi icin yeterli miktarda su bulunmasi ve zeminin temiz tutulmasi, birimler icindeki altliklarin hergun temizlenmesi ve en az bes gunde bir kez dezenfekte edilmesi,


g) Hayvanlarin bulundugu birimlerdeki kapilar, disaridan ve iceriden acilip kapanabilecek sekilde kilit sistemli yapilmasi, iceride hayvan sayisi ile orantili olarak kolay yikanabilen ve dezenfekte edilebilen oncelikle plâstik malzemeden, temin edilemiyorsa ahsap malzemeden veya diger malzemelerden ve yekpare olarak yapilmis altliklarin bulunmasi,


ğ) Gecici bakimevlerinde kimyasal dezenfektan ve benzeri maddelerle yapilan temizligin hayvanlara zarar vermeyecek ve kalinti birakmayacak sekilde yapilmasi,


h) Gecici bakimevlerinin patojen mikroorganizmalara karsi ayda en az bir kez dezenfekte edilmesi ve Ek-3 teki Dezenfeksiyon Belgesinin gecici bakimevi sorumlusu ya da sorumlu veteriner hekim tarafindan imzalanarak is yerine asilmasi,


ı) Kafeslere konulan altliklarin her hayvan degisiminden once dezenfekte edilmesi,


i) Gecici bakimevlerinin zemininde ve tabaninda idrarin birikmesine meydan vermeyecek bir egimin bulunmasi,


j) Karantina odasinin her supheli hayvan icin ayri bolmeler seklinde yapilmasi, zeminin temizlik ve dezenfeksiyona uygun malzemelerle kaplanmasi, kapisinin kilitli ve uzerinde gozetleme bolumunun bulunmasi ve mekanik olarak havalandirilmasinin saglanmasi,


k) Muayene ve ameliyat odalarinin hayvanin muayene ve ameliyat yapilabilmesine olanak verecek sekilde duzenlenmesi, ayrica gerekli alet ve ekipmanin bulundurulmasi,


l) Buyuk hayvanlara gunde en az bir ogun, yavrulara ise gunde en az iki ogun yiyecek verilmesi, yiyeceklerin gunluk hazirlanmasi, gunluk olarak tuketilmeyen yiyeceklerin uygun saklama kosullarinda saklanmasi, yemek artiklariyla hayvanlarin beslendigi gecici bakimevlerinde yiyeceklerin gunluk olarak tuketilmesi ve gun boyunca yiyeceklerin hayvanlarin onunde bekletilmemesi,


m) Gecici bakimevlerinin kapasitesi dikkate alinarak, oncelikle bakima muhtac olan hayvanlarin secilmesi,


n) Gecici bakimevlerinde calisan tum personelin hayvanlardan gecen hastaliklara karsi asilanmasi, hayvan bakimi, egitimi ve hastaliklari konusunda veteriner hekim tarafindan bilgilendirilmesi,


o) Bakici personelin ozel giysi, plâstik eldiven ve cizme giymesi,


ö) Sehir sebekesine bagli su veya bu amaca yonelik yeterli kapasitede su deposunun bulunmasi,


p) Su, sebeke suyu disinda baska bir kaynaktan temin ediliyorsa, suyun dezenfeksiyonu icin gerekli tedbirlerin alinmasi, suyun bakteriyolojik ve kimyasal analizlerinin yaptirilmasi, sonuclarinin saklanmasi ve analiz degerlerine gore suyun kullanilmasi,


r) Gecici bakimevlerinde; karantina odasi, hasta bakim odasi, yavrulu anne odasi, hayvan musahede odasi ile ameliyat odasinda uygun isitma ve aydinlatma sisteminin bulunmasi,


s) Hayvanlarin surekli sicakta ve sogukta kalmalarini onleyici tedbirlerin alinmasi,


ş) Hayvanlar icin kulube sistemi benimsenmis ise hayvan kulubelerinin metal olmayan oncelikle plastikten ya da tahtadan yapilmis olmasi,


t) Tellerle bolunen acik alanlarda tel delik araliklarinin hayvanlarin yaralanmalarini onleyecek sekilde yapilmasi,


u) Gecici bakimevlerinin peyzajinin yapilarak agaclandirilmasinin saglanmasi,


ü) Gecici bakimevlerinde olen hayvanlarin olum nedeni varsa olmeden once yapilan tahlil, uygulanan tedavi ve laboratuvar teshisleri, yapilmissa otopsi raporunun gecici bakimevi sorumlusu ya da sorumlu veteriner hekim tarafindan Ek- 2 deki Sahipsiz Hayvan Kayit Defterine islenerek gecici bakimevinde muhafaza edilmesi,


v) Gecici bakimevlerinde 3285 sayili Kanuna tâbi, ihbari mecburî bir hastalik cikmasi halinde, gecici bakimevi sorumlusu ya da sorumlu veteriner hekim tarafindan durumun resmî makamlara haber verilerek yetkililerce alinacak yasal tedbirlerin uygulanmasi ve uygulattirilmasi,


y) Gecici bakimevlerinde bulunan hayvanlarin talep ve sorumluluklarini ustlendiklerini taahhut etmeleri halinde, isteklilere verilmesi ve bu islemlerin kayit altina alinmasi,


z) Bu Yonetmeligin 50 nci maddesine gore el konulan hayvanlarin belediyelere ait gecici bakimevlerinde gerekli kontrol ve mudahaleleri yapilarak sahiplendirilinceye kadar bakiminin yapilmasi,


aa) Gecici bakimevlerinde ticarî amacla hayvan uretiminin yapilmamasi,


bb) Gecici bakimevlerini gezmeye gelen kisilerin kafeslerde bulunan hayvanlara dogrudan temasinin ve ulasmasinin onlenmesi icin gerekli tedbirlerin alinmasi,


cc) Gecici bakimevlerinde en az bir adet veteriner hekim ve her yuz hayvan icin en az bir adet hayvan bakicisinin bulunmasi,


çç) Kopeklerin konulacagi birimlere veya kafeslerine birden fazla hayvanin konulmamasi ancak mecburîyet varsa ayni mizac ile fiziksel acidan yapilari ve gucleri benzer hayvanlarin bir araya konulmasi ve hayvanlarin birbirlerine zarar vermesinin onune gecilmesi,


dd) Gecici bakimevlerinde ozel kisi, kurum ve kuruluslara ait hayvanlara tedavi hizmetlerinin gelirinin gecici bakimevinde kullanilmasi kaydiyla ve makbuz karsiliginda verilmesi,


ee) Gecici bakimevlerinde olusacak tibbi atiklarin, 2872 sayili Kanun ve yururlukteki ilgili mevzuatlar hukumleri cercevesince bertaraf edilmesi,


ff) Hayvanlarin gecici bakimevi disina cikmasini engelleyici tedbirlerin alinmasi,


gg) Temizlik sularinin uzaklastirilabilmesi icin yeterli egime sahip olan toplama kanal sisteminin kurulmasi ve foseptigin belediye tarafindan cekilmesinin saglanmasi,


ğğ) Gecici bakimevlerinde temizlik artiklarinin ve diskilarinin cop kutusu icinde bulunan, dayanikli ve yirtik olmayan, agzi baglanabilen naylon torbalar icine konulmasi ve kontrollu bir atik unitesinde yakilarak yok edilmesi veya 2872 sayili Kanun ve yururlukteki ilgili mevzuat cercevesinde bertarafinin saglanmasi zorunludur.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ek 3 Kuduz Yönetmeliği
KUDUZ YONETMELIGI-18.1.2012

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/01/20120118-3.htm

MADDE 8- Kimliklendirme


MADDE 8 – (1) Uc aydan buyuk kopek ve alti aydan buyuk kedi sahibi olanlar hayvanlarini kayit altina aldirmakla yukumludur. Sahipli olan kopek ve kedilere sahibinin talebi halinde daha genc yaslarda da olmak uzere veteriner hekimler tarafindan mikrocip uygulanarak onaylanmis kimlik belgesi verilir.

Bu hayvanlar koylerde muhtarliklar, belediye sinirlari icerisinde belediyeler tarafindan tutulmakta olan sahipli hayvan kayit defteri ile Bakanlik veri tabanina kaydedilir.

Belediyelerde tutulmakta olan kayitlar Bakanlik tarafindan denetlenir. Sahipli hayvanlarinkimliklendirme calismalarinda asagida belirtilen hususlara riayet edilir:(2) Belediyeler sorumluluk alanindaki sahipsiz kopek ve kedilerin sayisi ile bunlara ait bilgileri belediye kayitlari ve Bakanlik veri tabaninda guncel bir halde tutmak zorundadir. Sahipsiz kopek ve kediler belediyelerce uygun bir yontem ile bireysel veya suru bazinda isaretlenir, belediye veteriner hekimleri tarafindan belediye sahipsiz hayvan kayit defterine islenir, sayilari ve asilamalari hakkinda bilgiler belediye veteriner hekimleri tarafindan Bakanlik veri tabanina islenir,gerektiginde guncellenir.

Asilama

MADDE 9 – (1) Sahipli ya da sahipsiz tum kedi ve kopeklerin yilda bir defa hastaliga karsi asilanmasi ile asi kayitlarinin tutulmasi zorunludur.

Madde 9  b) Belediye sorumluluk alanindaki veya muhtarlarin yazili talebi uzerine koylerdeki uc aydan buyuk sahipsiz kopek ve kedilerin belediye veteriner hekimleri tarafindan yilda bir defa asilanmasi, asilananlarin isaretlemesi (mikrocip uygulamasi, kupeleme ve benzeri) ve kayit altina alinmasi zorunludur.

Belediye veteriner hekimleri sahipsiz kopek ve kedilere yapilan asilamalari kayit altina almak ve Bakanlik veri tabanina islemekle yukumludur.

MADDE 10 – (1) Hayvan sahipleri hastalikla mucadele amaciyla Yetkili Otorite tarafindan yazili olarak bildirilen talimatlari yerine getirmekle yukumludur. Hastaligin onlenmesi amaciyla hayvan sahipleri tarafindan asagidaki tedbirler alinir:

a) Hayvan sahipleri hayvanlarini hicbir sekilde terk edemezler. Hayvan sahipleri hayvanlarinin diger hayvanlarla ya da insanlar ile kontrolsuz bir sekilde temasini engelleyecek tedbirleri almak ve supheli temaslari il ve ilce mudurluklerine bildirmekle yukumludur.

b) Cesitli nedenler ile hayvan bakmaktan vazgecenler ya da hayvanlarina bakamayacak hale gelenler durumlarini belediyeler ve bakimevlerine bildirmekle yukumludur. Bu kisilerin hayvanlari bakimevleri, gonullu kuruluslar veya belediyeler tarafindan yeniden sahiplendirilmek ya da koruma altina alinmak zorundadir.

(2) Belediyeler ve muhtarliklar hastalikla mucadele amaciyla Bakanlik ile il ve ilce mudurlukleri tarafindan yazili olarak bildirilen talimatlari yerine getirmekle, supheli hayvanlari musahede altina almak amaci ile kullanilacak musahede yerlerini onceden hazirlamakla yukumludur.

Ayrica asagida belirtilen onlemleri alirlar:

a) Belediyeler gonullu kuruluslar ve muhtarliklar ile isbirligi icerisinde bakimevleri kurmak, sahipsiz hayvanlari hastaliga karsi korumak ve sahipsiz hayvan sayisini kontrol altina almakla yukumludur.

b) Belediyeler, gonullu kuruluslar ya da sahislar tarafindan kurulmus olan bakimevlerini hastaliga karsi alinacak onlemler konusunda desteklemekle yukumludur. Bakimevlerindeki hayvan sagligi uygulamalarini denetlemek ve gerekli uyarilari yapmak Bakanligin yetkisinde olup bakimevi yetkilileri Bakanligin yazili uyarilari dogrultusunda gereken uygulamalari yapmakla yukumludur.

c) Bakimevlerine getirilen hayvanlarin alindigi yerlerin kayit altina alinmasi, digerleri ile temas etmeden once tedavi ve kisirlastirmalarinin yapilip bireysel olarak ayrilmis bir alanda on dort gun boyunca karantina ve gozlem altinda tutulmasi zorunludur.

c) Karantina suresini tamamlayan hayvanlarin tam olarak iyilestikten sonra hastaliga karsi asilanmasi zorunludur. Ilk asi uygulamasindan sonra yapilacak rapel asisi uretici firma aksini belirtmemis ise yirmi bir gun sonra yapilir.

d) Kisirlastirilmayan ve hastaliga karsi asilanmayan hayvanlar bakimevlerinden salinamaz, alindiklari ortama geri birakilamaz.

(3) Kopek ve kedi gosterileri ya da iceriginde kopek ve kedilerin yer aldigi herhangi bir organizasyonu tertip edenler organizasyonun baslangic tarihinden en az bir ay once il ve ilce mudurluklerinden izin almak zorundadir. Il ve ilce mudurlukleri hastalik tehdidini dikkate alarak organizasyonlarin suresini kisitlama, tarihini degistirme, ilave tedbirler aldirma ya da tamamen yasaklama konusunda yetkilidir.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5199 SAYILI KANUN Belediyelerin Görevi
BELEDIYE GOREVLERI

Madde 7 - (1) Belediyeler;

a) Sahipsiz veya gucten dusmus hayvanlarin toplatilmasi, kisirlastirilmasi, asilanmasi, gerekli tibbî bakimlarinin yapilmasi ve isaretlenmesi, alindigi ortama geri birakilmasi, sahiplendirilenlerinin kayit altina alinmasiyla,

b) Gecici bakimevine gelen hayvanlari oncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayit Defterine kaydederek musahede altina almakla, gerekli tedavilerin yapilmasini, kisirlastirip asilanmasini ve isaretlenmesini muteakip alindigi ortama birakmakla, gecici bakimevlerine gelen hayvanlarin sahiplenilmesi icin yerel hayvan koruma gorevlileri ve gonullu kuruluslar ile isbirligi yapmakla,

c) Gecici bakimevinde bulunan tum hayvanlarin sahiplendirilmesi icin belediye ilân panolari ile belediyenin internet ortami ve diger tum yayin organlarinda duyuru yapilmasiyla,

c) Bolge ve mahallerindeki, ozellikle kopekler ve kediler olmak uzere, sahipsiz hayvanlarin bakimlari, asilarinin yapilmasi, isaretlenmesi ve kayitlarinin tutulmasinin saglanmasi, kisirlastirilmasi, alindigi ortama geri birakilmasi ve sahiplendirilmelerinin yapilmasi icin hayvan gecici bakimevlerine gonderilmesi gibi yapilan tum faaliyetlerde yerel hayvan koruma gorevlileri ve gonullu kuruluslar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun saglanmasiyla,

d) Sahipsiz hayvanlarin beslenmesi amaciyla, bolgesinde bulunan lokanta, isyeri ve fabrikalarin sahiplerinin uygun gormesi halinde isletmelerinde ve mutfaklarinda olusan hayvan beslemeye elverisli besin maddelerinin toplanmasiyla,

 

yükümlüdür.

 

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 13 Ocak 2014 09:07 )


Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/home/haytap/public_html/images/resized/images/stories/hukuk/sahipli_hayvanlari_sikayet_530_530.jpg' for writing: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 127

Kendi Hayvanına Eziyet Edenleri Orman Ve Su İşleri Müdürlüğüne Şikayet Ediniz !

Kendi Hayvanına Eziyet Edenleri Orman Ve Su İşleri Müdürlüğüne Şikayet  Ediniz !
DİKKAT, Öğrenip ve dağıtalım: Her zaman “sahipli hayvana kötü muamele konusunda, yani balkonda tutma, kısa zincirle bağlama, dövme, aç bırakma, kapalı yerlere hapsetme gibi durumlarda" ne yapılacağı soruluyor. Neler yapılacağını ve ÖRNEK yazıyı paylaşıyorum. Sorularınız olursa lütfen bize ulaşın:
1. Yetkili kurum illerde Orman Su İşleri Bölge Müdürlükleri, Orman Su Şube Müdürlükleri, ilçelerde Kaymakamlık Hayvan Hakları İhlali Denetim Elemanları, İstanbul'da ise yetki devri yapılan İlçe Belediyeleridir.
a) Bu kurumlara aşağıda ki örnek yazıya YAŞANAN SORUN detaylı olarak eklenerek, varsa ekine fotoğraf konarak ve mutlaka TC KİMLİK isim ve adres yazılarak gönderilecek.
b) Hayati tehlike varsa durumun “aciliyeti” vurgulanarak telefon ile kurumlara ayrıca bildirilecek.
c) İmkan varsa bizzat giderek baş vurulacak.
d) Jandarma bölgesinde ve durumda aciliyet var ise jandarmaya baş vurularak müdahale etmeleri istenecek.
2. Devlet kurumlarının hızlı harekete geçmesi için de mutlaka basın kuruluşları da haberdar edilmeli ve bunu ilgili devlet kurumuna da bildirmeli.
3. İstanbul'da Orman Su İşleri Müdürlüğü ilçe belediyelerine YETKİ DEVRİ yaptı. Sadece İstanbul'a mahsus olmak üzere İLÇE BELEDİYELERİ ne aynı şekilde yazılı ve sözlü müracaat yapılacak.
4. Tatil ve mesai dışında bu tür durumlar için önceden Orman Su Bölge Müdürlüklerine yazı yazarak ACİL HAYVAN HAKKI İHLALLERİNDE yani hayvanın hayati tehlikesinin olduğu beklenemeyecek durumlarda ORMAN SU İŞLERİNİN HANGİ BİRİMİNİN aranacağı YAZILI olarak sorulmalı.
5. Tatil veya hafta sonu ise, siz Orman Su İşlerinin hangi numarasının aranacağını bilmiyorsanız, hayvanın hayati tehlikesi varsa, o zaman hem 154 ten polisi hem de buna paralel olarak belediyeyi arayarak, aynı zamanda basına da bilgi vererek hayvanın hayati tehlikesinin bulunduğunu ve acil müdahale gerektiğini söyleyin.
Yönetmeliğin 5.Madde “h” bendi hayvan sahibinin kendi hayvanına kötü muamelesinde Orman Su Müdürlüğünce yapılacaklar yazılı:
"h) Denetim elemanlarınca, hayvanlarına eziyet veren hayvan sahiplerine gerekli yasal işlemleri yapmak suretiyle hayvanlarına el koymakla, uygun bir gecici bakımevine gönderilmesini sağlayarak koruma altına almakla ya da sahiplenilmesini sağlamakla yükümlüdür."

Kanun maddesini bilerek müracaat yaptığınızda, görevlerini yaptırmaya mecbur bırakmış oluyorsunuz.
Linkte İKİ ÖRNEK YAZI var.

Birinci yazıda, hayvan hakkı ihlalinde Orman Su İşleri Müdürlüğüne, (İstanbul'da iseniz bulunduğunuz İLÇE belediyesine) yollayacağınız örnek yazı var.

İkinci yazıda ise "mesai saatleri" dışında hayvan hakki ihlalinde hangi numaradan kimin aranacağını ORMAN SU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE soran yazı var.

Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu
Yönetim Kurulu Başkanı

http://dohayko.org/hayvanlar-hakkinda-acil-ornek-yazismalar/2065-hayvana-sahibinden-kotu-muamelede-ornek-yazilar-yapilacaklar.html

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Örnek yazı 1. Orman Su İşlerine hayvan hakkı ihlali müdahalesi
Konu: Sahibinden kötü muamele gören hayvan için acilen denetim ve koruma altına alınması hk
Orman ve Su İşleri Müdürlüğüne,
Ekte bilgilerini sunduğumuz "sahibinden kendi hayvanına hayvan hakları ihlali" yapılmaktadır ve hayvanın yaşamı tehlikededir.
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda yer alan "h) Denetim elemanlarınca, hayvanlarına eziyet veren hayvan sahiplerine gerekli yasal işlemleri yapmak suretiyle hayvanlarına el koymakla, uygun bir gecici bakımevine gönderilmesini sağlayarak koruma altına almakla ya da sahiplenilmesini sağlamakla yükümlüdür" maddesi uyarınca acilen müdürlüğünüz denetim elemanlarınca gerekli müdahalenin yapılmasını talep ediyoruz. (Ekli Uygulama Yönetmeliği)
Bu bağlamda kurumunuz denetim elemanlarınca:
1. Hayvan yaşamının tehlikede olması nedeniyle bir gecikme olmadan ilgili belediye zabıta ve görevlilerinin ve gerek duyulursa emniyet görevlilerinin de katılımı ile şikayete konu olan yere hemen gidilmesini,
2. Hayvana el konarak koruma altına alınmasını ve bu şahsın bir daha hayvan sahiplenmemesi için uyarıda bulunulmasını ve sahsa bu konuda denetim ve kontrollerin yapılacağının bildirilmesini,
3. Hayvan hakki ihlali yapan hayvan sahibine idari para cezası
kesilmesini,
4. Koruma altına alınacak hayvanla ilgili olarak gönüllü ve STK larla iletişim kurulmasını, bilgilendirme yapılmasını talep ediyoruz.
Yapılan işleme ilişkin, hayati tehlike olması göz önünde bulundurularak yasal suresi beklenmeden, tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

İsim:

TC kimlik no:

Dağıtım:
BİMER, Başbakanlık, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık, Orman Su İşleri Şube Müdürlüğü, Basın Kuruluşları, Hayvan Hakları Platformları

Ek
.... 1 Hayvan Hakki İhlaline ilişkin Bilgi ve Fotoğraflar (foto varsa konacak)
Ek .... 2 HAYVANLARIN KORUNMASINA DAIR UYGULAMA YONETMELİĞİ
BİRİNCİ BOLUM /Orman Su Müdürlüğünün görev ve sorumlulukları
MADDE 5 – (1) İl Müdürlüğü;
a)
Hayvanların korunması ve refahının sağlanması ile ilgili olarak kurum ve kuruluşların il düzeyindeki faaliyetlerini izlemekle, yönlendirmekle ve bu konuda gerekli koordinasyonu sağlamakla,
d) İl hayvan koruma kurulunun çalışmalarına katılmakla,
f) Hayvan sevgisi, korunması ve yaşatılması ile ilgili eğitici faaliyetleri belediye, gönüllü 
kuruluş ve yerel hayvan koruma görevlileri ile koordineli olarak düzenlemekle,
ğ) Bu Yönetmeliğin uygulanmasını sağlamak için gerekli denetimleri yapmakla ve denetim sonucunda bu Yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlara 5199 sayılı Kanunun ilgili maddesinde gecen hükümleri uygulamakla,
h) Denetim elemanlarınca, hayvanlarına eziyet veren hayvan sahiplerine gerekli yasal işlemleri yapmak suretiyle hayvanlarına el koymakla, uygun bir geçici bakım evine gönderilmesini sağlayarak koruma altına almakla ya da sahiplenilmesini sağlamakla,

Son Güncelleme ( Pazartesi, 06 Ocak 2014 14:23 )


Warning: mkdir() [function.mkdir]: Permission denied in /home/haytap/public_html/modules/mod_janews/helper.php on line 108

Edirne'nin Enez ilçesinde Çöplük Haline Gelmiş Çam Ormalarının Kurtarılması Hakkında.

Edirne'nin Enez ilçesinde Çöplük Haline Gelmiş Çam Ormalarının Kurtarılması Hakkında.

TC ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI'NA

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE

Edirne'nin Enez ilçesinde çam ormanı çöplük haline gelmiş durumdadır.

Orman  içinde çöpler molozlar atılmış eşyalar bulunmaktadır.

Ormanın hemen bitiminde bulunan Enez çöplüğünde her hangi bir ayrıştırma geri dönüşüm vs yapılmadığı için çöpler ormana doğru yayılmıştır ve çöp alanına yakın olan ağaçlar baştan aşağı poşet ile kaplanmış durumdadır.

Eşsisz bir doğa güzelliğe sahip olan Enez 'de bir çevre katliamı yaşanmaktadır.

Yüksek makamlarınızdan  ;

bölgede ormanların korunması temiz tutulmasını

çöp ve moloz dökenlerin tespitinin yapılıp  haklarında işlem yapılmasını

Orman içinde kontrollerin yapılması kaçak avcıların çöp dökmeye gelenlerin engellenmesini

yapılacak çalışmalar ile ilgili tarafımıza bilgi verilmesini talep ediyoruz.

Yapılacak olan çalışmalarda Haytap Hayvan hakları federasyonu  olarak yanınızda olduğumuzu bildirir saygılarımızla arz ederiz.

Ege Sakin

Haytap  temsilcisi

Sayfa 1 > 8

opencart tema opencart temaları