Yazılı Basın

HAYTAP , Fayton Atlarına Neden Karşı ? Basın Yansımaları

HAYTAP , Fayton Atlarına Neden Karşı ? Basın Yansımaları

Haytap'ın Hayırsızada’ya anma çıkarması

Haytap'ın Hayırsızada’ya anma çıkarması

108 yıl önce 3 Haziran günü İstanbul’un çeşitli semtlerinden toplanan 80 bin köpek bir vapura bindirilerek ıssız Sivriada’ya gönderildi. Türkiye tarihindeki en büyük köpek itlafının yıldönümünde HAYTAP adaya giderek ölen köpekleri andı.

MARMARA Denizi adalarının en küçüklerinden Sivriada’ya yaklaşık iki saatlik bir deniz yolculuğuyla varılıyor. Popüler komşu turistik adaların arkasında kalan bu kayalıkta yaşayan insan yok. Pek insan uğramadığı gibi mazisi de karanlık. ‘Hayırsız Ada’ olarak da anılan adada 1910’da korkunç bir köpek katliamı yaşanmıştı... Dönemin Belediye Başkanı Suphi Beysoyundu’nun talimatıyla on binlerce köpek İstanbul sokaklarından toplandı. Köpek toplama ekipleri tarafından özel kerpetenlerle yakalanan hayvanlar önce sahil semti Tophane’ye getirildi. Ardından 3 Haziran tarihinde teknelerle Sivriada’ya götürüldüler.
Başta hayvanlara günde iki defa su ve ekmek götürmek için kayıkçılar görevlendirilmişti. Ancak birkaç yıl sonra Balkan Savaşı nedeniyle yapılan bütçe kesintileriyle bu uygulama son buldu. Aç ve susuz kalan 80 bin hayvan birbirini yemek zorunda kaldı. Köpeklerin çaresiz havlayışları uzun süre Anadolu Yakası sahillerinden işitildi.İşte bu trajedinin 108’inci yıldönümünde bir grup hayvansever adaya ‘anma çıkarması’ gerçekleştirdi. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri ve köpek Minik, adaya bayrak astı. Hayvanseverler, “Türkiye’nin ayıplarından biridir bu” diyerek gözyaşı döktü. HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “O dönem katledilen köpeklerin anısına, ‘Torunlarınızın takipçisiyiz’ demeye geldik. 3 Haziran sembolik bir tarih. 1910’da buraya ilk defa geri dönmemek üzere İstanbul’un köpekleri gönderildi. Aradan 100 yıla yakın zaman geçmiş olmasına rağmen sadece İstanbul’daki belediyeler değil, Türkiye’nin her yerindeki belediyeler sokağımızın hayvanlarını hâlâ şehrin banliyölerine atıyorlar. Bugün Kemerburgaz’a, Silivri’ye, Çatalca’ya atıyorlar. Kötü gelenek halen devam ediyor. O dönemdeki gibi bir yerlere atarak hayvanlardan kurtulabileceklerini sanıyorlar. O dönem 80 bin köpek gönderilmiş ama İstanbul’da hâlâ köpekler var. Demek ki bu yöntem çözüm değil.”
Son Güncelleme ( Cuma, 08 Haziran 2018 11:17 )

 

Küçük Dostlara Büyük Destek - Kpmg

Küçük Dostlara Büyük Destek - Kpmg

HAYTAP 'ın tüm banka hesaplarını denetleme hizmeti veren uluslararasi audit firmasi KPMG ’deyiz.

KPMG de Haytapın Arkadaşları arasına katıldı.

Son Güncelleme ( Salı, 17 Nisan 2018 12:44 )

Gümrük mahkûmları kurtuluyor

Gümrük mahkûmları kurtuluyor

Hürriyet Gazetesi 1. Sayfa Manşet Haberi

25 Mart 2018
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/gumruk-mahk-mlari-kurtuluyor-40783352

En Masum İstek İçin Yıllardır Bekliyoruz! Sözcü Gazetesi

En Masum İstek İçin Yıllardır Bekliyoruz! Sözcü Gazetesi

 

En masum istek için yıllardır bekliyoruz!

Şenpolat, “Biz burada hayvan hakkını savunurken aslında bir sonraki aşama olan insan hakkını da savunuyoruz” dedi ve ekledi: Potansiyel suçluların teşhisi için cezai yaptırım getirilmeli! Tasarı şu anda Meclis’te sadece eller kalkacak. Ancak olmadı, takıldı kaldı...

Ya Alma Ya Terk Etme ! - Haytap Hürriyet Gazetesinde Yine Tam Sayfa

Ya Alma Ya Terk Etme  ! - Haytap Hürriyet Gazetesinde Yine Tam Sayfa

http://www.hurriyet.com.tr/ya-alma-ya-terk-etme-40555593

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 21 Ağustos 2017 12:23 )

Haytap & Toyzz Shop İş Birliği Hürriyet Kelebek Ekinde

Haytap & Toyzz Shop İş Birliği Hürriyet Kelebek Ekinde

Haytap Hayvanat Bahçeleri Konusunda Geri Adım Atmıyor !

Haytap Hayvanat Bahçeleri Konusunda Geri Adım Atmıyor !

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 24 Mayıs 2017 15:11 )

"Cesur" İstanbul'da


Bağışlarınızı nerede kullanıyoruz?

Haytap bugünkü basın yansımaları.

Hürriyet Akdeniz.

(*)Kedi ve Köpekleri Petshopçuların Elinden Yine HAYTAP Kurtardı!

(*)Kedi ve Köpekleri Petshopçuların Elinden Yine HAYTAP Kurtardı!

Gümrükten satışa çıkan yavru kedi ve köpekleri HAYTAP aldı

Ali Can ZERAY/ EDİRNE,(DHA)- EDİRNE’de, Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye yasadışı yollarla sokulmak istenirken ele geçirilen ve işlemlerinin ardından satışa çıkarılan 6 kedi ve 6 köpek yavrusu, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) satın aldı.

Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Bulgaristan’dan Türkiye’ye, Edirne’deki Kapıkule Sınır ve Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda kaçak olarak sokulmak istenen 15 kedi ile 6 köpek yavrusu yakaladı. Sınırdan geçerken ses çıkarmamaları için uyutulan ve bu nedenle bağışıklıkları zarar gören 9 kedi yavrusu ise telef oldu. Hayvanlar ihale ile satışı öncesinde yediemin olarak Edirne Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Ayşen Özkan'a teslim edildi. 
Tasfiye Genelgesi uyarınca TASİŞ tarafından Kapıkule Sınır Kapısı'nda, 4 bin 500 lira satışa esas bedelle hayvan yavruları için düzenlenen üçüncü açık artırmaya 6 kişi katıldı. Açık artırmada fiyatları 7 bin 900 liraya yükseltilen kedi ve köpek yavrularını HAYTAP İstanbul Temsilcisi Zuhal Arslan aldı.
HAYVANLARIN EŞYA GİBİ SATILMASINI İSTEMİYORUZ 
İhalenin ardından konuşan Zuhal Arslan, hayvanların bir eşya gibi satılmalarına karşı olduklarını belirterek, "Bizim amacımız bu kedileri köpekleri satın almak değil. Amacımız bu kedilerin pet shoplarda satışını önlemek. Burada kanlı bir pazar var. Bu hayvanları çocuklarına ve sevgililerine satın alanlar, bir süre sonra onları ölüme terk ediyorlar. Meclisin önüne sürdüğümüz çok masum bir yasa var. Hayvanların mal gibi eşya gibi satılmasını istemiyoruz. Tek istediğimiz bu" dedi.
Arslan, İstanbul’a götürecekleri yavru kedi ve köpeklerin bir süre bakımı yapıldıktan sonra sahiplendirileceğini kaydetti.

Hürriyet

 

 

HAYTAP Once Again Saved Many Cats and Dogs from the Cruel Pet Shop Trade!HAYTAP bought kittens and puppies that were put on sale by Edirne Customs.

Ali Can ZERAY / EDİRNE, (DHA) - Animal Rights Federation (HAYTAP) bought 6 kittens and 6 puppies, which were seized after being illegally trafficked into Turkey from Kapıkule and Hamzabeyli Border Gate in EDİRNE. These kittens and puppies were put up for sale by the Turkish customs agency.


The Edirne Directorate of Customs Enforcement, Trafficking and Intelligence Directorates caught 15 kittens and 6 puppies that were being illegally trafficked into Turkeyfrom Bulgaria at  the Kapıkule Border and Hamzabeyli Border gates in Edirne. 9 kittens died due to the fact that their immune system was devastated after being sedated during the transportation. This was done so that they would not make any noise during the trafficking. Prior to the sale of these animals through a call for tender, theywere delivered to trustee Ms. Aysen Ozkan who is the Vice Chairman of Edirne Nature and Animal Protection Association.

In accordance with the Liquidation Circular, TASIŞorganised a third auction for the sale of puppies and kittens that were worth 4.500 lira. This auction, which was held at the Kapıkule Border Gate,was attended by 6 people. At the auctionthe rescued kittens and puppies, whose the auction price was raised to 7.900 lira, were bought by HAYTAP Istanbul representative Zuhal Arslan.

WE DONT WANT ANIMALS TO BE SOLD AS GOODS

Zuhal Arslan, speaking after the bidding, told the press that they are against selling animals as an object and said;

"Our goal is not to buy these cats and dogs, but to prevent the sale of these animals to pet shops.Those places are a part of a bloody market. Those who buy these animals for their children or lovers, often abandon them for death after a while. There is a very simple law that we put before the Turkish government. We do not want animals to be sold like goods. That is all we want. "

Arslan noted that the kittens and puppies would now be brought to Istanbul, and after some after care that they would be re-homed.


Hürriyet

 

 

 

 

Son Güncelleme ( Salı, 06 Aralık 2016 16:40 )

Sayfa 1 > 13

opencart tema opencart temaları