Haytap Büyük Bakımevlerine KARŞIDIR!

  • A+
  • A-

HAYTAP, Orman Bakanlığınca hazırlanan KATİLAM kanununda adı geçen, içine binlerce hayvanın doldurulacağı, şehirlerden 50-100 km arası uzak  "BÜYÜK, DEVASA, BİNLERCE HAYVANIN KONACAĞI" bakım evlerine başından beri karşıdır.

Bunun yerine, şehirlere yakın, ulaşım kolaylığı olan, her biri 500 er metrekareyi geçmeyen ve en çok 30 ar hayvanın bulunduğu kapalı açık alanlı, ağaçlı bahçelerden oluşan, yandaki fotoğraftaki gibi görülen " mağdur, sakat, kör, evinden atılmış terk edilmiş, yavru iken bakım evine gelip insan elinden beslenmeye alışmış, işkence travması yaşamış hayvanlar" için olan ORTA ve KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BAKIM EVLERİ olması gerektiğine inanmaktadar.

Bir bakım evi kapasitesi 500 hayvanı geçmemelidir.

Personeli hayvan hakkı savunucusu kişilerden seçilmeli, işe alımlarda gönüllü çalışmalar yapan gönüllülere öncelik verilmelidir.


HAYTAP o bakım evlerini çok uzak, çok büyük, bahçeli bölmeleri ve kapalı alanlarını çok yetersiz ve bir bakımevinde olmaması gerektiği kadar  yüksek kapasiteli olarak bulmuştur. Her iki bakım evinden inşaatların bitimine yakın haberimiz olmuştur. Her iki yere de önemli miktarda yatırım yapmakta olan resmi kurumlar, eğer yasal bir durdurma olmazsa oralara hayvan almakta kesin kararlı olduğu için, belediyeler ile STÖ kimliğimizle görüşüp önemli tüm eksiklikleri kendilerine bildirdik. Bu eksikliklerin giderilmesi için yazışmalar ve telefonlar ile baskı yapmaya devam ediyoruz. Diğer hayvan severlere de aynı şekilde oraları sıkı takibe almalarını önerdik ve öneriyoruz.


YENİ büyük yerlerin yapılmaması, mevcut yerlerin ise mağdur hayvanlar ile kısırlaştırma seferberliği için kullanılmak üzere Orman Bakanlığına müracaatlarda bulunduk. Bu arada Orman Su İşleri Bakanlığına "devasa büyük bakım evlerinden vaz geçilmesi için de" müracaatta da bulunduğumuzun bilinmesini isteriz.

 

HAYTAP