BİZ KİMİZ?

Vet.Hek. Fikriye Ülkü MEVHİBE

1962 yılında Mersin’de doğdu. Çocukluk yıllarından itibaren içinden taşan hayvan sevgisiyle çevreden bulduğu kedi, köpek, kaplumbağa ve özellikle kurbağaları eve taşıdı.

Akdeniz Üniversitesinde Lisans Eğitimini , Viyana Üniversitesinde Yüksek Lisans ve Doktorasını tamamladı. 

1985 yılında ise Berlin Üniversitesinde profesör oldu.

Sivil toplum örgütü çalışmasına inandığından beri hayvan haklarının bir dava olarak en iyi savunulabileceği , hayvanların veteriner hekimler gözünde bile sadece mal olduğu görüşüne itiraz ettiğinden Haytap ile yollarını kesiştirdi. Çünkü stk çalışmasının bir dava olduğuna inandı. hayvan hakları hayvanlar üzerinden para kazanmaktan öte masa başında doğru insanlar tarafından savunulması gereken bir dava olmalıydı. Klinik veteriner hekimlik ya da sadece akademisyenlğin şahsi duygularımıza hitap ettiğini halbuki çevre ve hayvan haklarının ise çok daha farklı bir durum olduğunu bunun da Haytap manifestosunda ve çalışmalarında gördüğü için kendisine en yakın kurum olarak burayı gördü.

Uzun yıllrdır gerçek bir federasyon gibi çalışan Haytap bünyesinde hem manevi hem bilimsel olarak destek vermeye devam etmekte . Veteriner hekimlik geçmişi olup hayvan hakları mücadelesine  inanan nadir insanlardan.