BAŞARI ÖYKÜLERİMİZ

Haytap 2009’da Neler Yaptı ?

Haytap Hayvan Hakları Federasyonu 2009 yılında resmi  temsilci sayısını Türkiye’nin birçok farklı ili dahilin de 70’e çıkarmış ve bünyesinde ülkenin farklı yerlerinde faaliyet gösteren 14 adet derneği birleştirmiştir. Geçtiğimiz yılda olduğu gibi aynı uğruda mücadele eden bilinçli bilimsel ve takım ruhuna sahip çok daha fazla gerçek ve tüzel kişi,   bu güçlü birlik  altında toplanacak ve ülke çapında örgütlenerek bir sivil toplum örgütü olarak ortak çalışmalarla yolunda ilerleyecektir. Çünkü bilinmektedir ki cılız olarak yapılan tek başına mücadeleler ancak günü kurtarmaya yöneliktir. Haytap bir fidan dikmiştir ve bunun yeşermesi dallanması beklenenden çok daha hızlı ve aktif olmaktadır.


Turkiye’de farklı illerde faaliyet gosteren ve klasik dernekçilik anlayışından uzak hayvan hakları  savunucusu 5 Sivil Toplum Örgutü’nün tek yurek olmaya inancı neticesinde 2008 yılında kurulduktan sonra federasyona üye dernek sayısı önce 8e çıkmış daha sonra Bitlis,İzmir Gaziemir, Balıkesir,Kuşadası,Seferihisar’ dan da derneklerin  katılımlarıyla 2009 yılında üye dernek sayısı 14’e çıkmıştır. Yine Türkiye çapında temsilci sayısı ise 70 kişi olmuştur.

HAYTAP 2009 KAMPANYALARI

HAYTAP ( Hayvan Hakları Federasyonu) sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ”Beni Terk Etme” ve ”Bir Kap Su” Kampanyalarını Yurt Çapında Sürdürürken ‘’İnsanlığı Zehirlemeyin’’, ‘’Bu İşletme Hayvan Dostudur’’, ‘’Beni Araçta Bırakma’’, konulu stickerlarla da kampanyalarını devam ettirdi.

Ayrıca  Haytap Sirklerde Hayvan Kullanımına Karşı Duyuru ve Bilinçlendirmeye yönelik mesaj ve görseller içeren bilgilendirme kampanyası başlattı ! Kampanya görselleri yurt dışında bazı STO dernekleriyle de karşılıklı paylaşılarak etkisi yaygınlaştırılacak.

Beni Terk Etme:

Haytap bu konuda  toplumu bilinçlendirici yönde  yeni bir kampanyanın çalışmalarını başlattı ! Hayvan Hakları Federasyonu ( HAYTAP ) ve Konyaaltı Dostları Derneği (KDD) tarafından Antalya’da 1 Haziran - 31 Eylül 2009 arsında ”beni Terk Etme Projesi’ni yürüttü.


Haytap’ın üye derneklerinden KDD nin başlattığı Beni Terk Etme projesi , petshoplardan alınıp daha sonra sokağa terk edilen hayvanların yaşadıkları  zorluklar ve acılar  hakkında bilgilendirme yapmak , özellikle kıyı kentlerde yazın sonunda hayvanların terk edilmesinin önüne geçmek  amacıyla başlatılan bu kampanya Antalya başta olmak üzere yurdun bir çok yerinde,bilboardlar da, elektronik panolarda, bircok işyerinde, dükkanlarda uygulanmıştır.Haytap ’’BENİ TERK ETME’’ Projemiz Nostaljik Tramvaya giydirilerek yıl boyunca kalması sağlandı.

-Göcek Belediyesi, Ortaca Hayvan Dostları Derneği ve Haytap işbirliğiyle “Bir Kap Su” ve ”Terketmeyin” Kampanyası Ortaca, Dalaman, Köyceğiz den sonra Göcek’deki Reklam Panolarında da uygulandı !

-Terketme Kampanyası  2 bilboardla  Balıkesir ve Edremit Körfezi çıkışında yer aldı !Su kampanyası afişleri ve broşürleri , toplu taşıma araçlarına ve vitrinlere Stroer ajans ve ADL reklam katkılarıyla asılmıştır.

-Federasyonumuzun 2009 yaz döneminde yürüttüğü bir kap su ve terk etmeyin ve Küpem Var Aşılarım Tam kampanyalarına ilişkin panolar Samsun  Atakum Belediyesi Kent Konseyi ile yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda Atakum caddelerine asıldı.

-HAYTAP ’BENI TERKETME ’ ve ’ BIR KAP SU’ kampanya afişleri SARIYER’de 40 bilboarda uygulandı.

-HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) tarafindan başlatılan kampanya çerçevesinde oluşturulan BENİ TERK ETME afişleri bu günlerde İzmir Belediyesi’ne ait 40 adet otobüs durağında yer alıyor.

Bir Kap Su :


Yaz aylarında  sokak hayvanlarının susuz kalmalarını önlemek için başlatılan Bir Tas Su kampanyası tüm yurtta uygulanmıştır.

-Haytap “Bir Kap Su” kampanyası Mersin’de Elektronik Bilboard Panolarında uygulandı ! Bu bilboardların durağan panolardan farklı özelliği bilboardlarda yer alan görsellerin ve mesajların arka arkaya belli süre aralıkları ile gün içinde devamlı değişmesi ve gün boyu  da çok sayıda tekrar etmesi.


Ortaca Hayvan Dostları Derneği ve Haytap işbirliğiyle “Bir Kap Su” ve ”Terketmeyin” Kampanyası Köyceğiz ve Dalaman bölgelerinde yaz boyunca panolarda uygulanmaya devam etti.


-Adana Sokakları Bir Kap Su Bilboardları ile Donatıldı !. Haytap - Hayvan Hakları Federasyonu Sosyal Sorumluluk  Kampanyaları kapsamında yürütülen  ”Bir Kap Su Kampanyası, Adana’nın bir çok bölgesindeki bilboardlarda Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yerlerini aldı !

 

TEPEBAŞI’NDAN TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK UYGULAMA !“Kapımızın önünde lütfen bir kap su bulunduralım” mesajını veren ışıklı billboardlarla, sokakta yaşayan ve özellikle sıcak yaz günlerinde içecek su bulamayan hayvanlar olduğu hatırlatıldı. Yapılan afiş çalışması ile tüm vatandaşlar, seslerini duyuramayan ve su bekleyen hayvanlar için duyarlı olmaya ve ev ile işyerlerinin önlerine su kapları koymaya yönlendirildi.

Link


stanbul Bahçelievler Kampanya afisleri Gold Bilgisayar Mağazalarında Gold Bilgisayar Bahçelievler magazasına giydirme çalışması yapıldı. Ebatlar 3mx3,5m Haytap logosunu da görselde gösterildi. Bu görsel E5 den dahi gorunebilmektedir.Hergun 100 lerce kişinin ziyaret ettiği ve 1000 lerce kişinin önünden geçtiği bu mağazanın dış cephesindeki görselin resimleri aşağıdadır.

-Kampanya  Afişleri,Çanakkale,Kocaeli,Bursa,Inegol,Iskenderun,Kastamonu-Cide,Çeşme, Yenimahalle,Manisa Alaşehir,Gölcük,Bozöyük,Odunpazarı,Diyarbakır,Maltepe,Karamürsel,Gaziosmanpaşa,Didim, Sultangazi  ve Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde panolarda, dükkanlarda, bilboardlarda asılmaya devam etti.-Eskişehir ve İstanbul’da Su Odakları konulmaya devam ediyor.


-Yunanistan’da Su Afişleri Ulusal Kampanya bazında yaz boyunca bircok işyeri ve dükkanlarda asıldı.

Yunanistan’daki dernekler dahi bu afişi Yunancaya çevirip , tüm sokaklarına asıyorlar , dil, din , milliyet , ırk gibi kavramlar hayat hakkının savunulmasında , suyun tüm canlılar için ne kadar önemli olduğu konusunda Türkiye’deki hayvan hakları federasyonu ile güçbirliği yapıyorlar.  Hayvan hakları konusunda Ege’nin iki yakası bir araya geldi. Veria, Selanik, Atina, Girit, Lamia, Katerini, Karditsa ve Kavala’da Beni Terketme ve ’’Bir Kap Su’’  afişleri Türkiye’deki şehirlerle aynı anda, hayvanlara yaşatılan çok büyük bir acıya ve insanların işlediği çok korkunç bir suça dikkat çekiyor.  


İnsanlığı Zehirlemeyin :

Zehirlenerek öldürülen hayvanların nasıl acı çektiklerini , bu olaya tanık olan insanların çocukların yaşadıkları şoku , zehirlemenin insan ve çevre sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini anlatan bu çalışma tüm yurtta uygulanmaktadır.

 

Bu İşletme Hayvan Dostudur:

HAYTAP tasarım grubu tarafından hazırlanan çıkartmalar , sokak hayvanları için yardımda bulunan , sokak hayvanı sahiplenen kurum ve kuruluşlara asılarak ve bu işletmeler Haytap web sitesinde tanıtılarak Sokak hayvanları gerçeğine kurumların dikkatini çekmek , desteklerini almak amacıyla yapılan bu çalışma da tüm yurtta uygulanmaktadır.


Beni Araç İçinde Bırakma :

Arabada bırakılan polis köpeklerinin ölmesiyle gündeme gelen konuyla çok daha fazla önem kazanan bu kampanya sahipli hayvanların arabada bırakılmalarının çok ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurgulamak amacıyla yapılmış , araçlara yapıştırılacak şekilde hazırlanan çıkartmalar tüm yurtta dağıtılmıştır.


Oy Yok :

Seçim döneminde tüm adaylara seçildikleri takdirde hayvan ve çevre haklarına saygılı olacaklarına dair söz verdikleri bir sözleşme haytap temsilcileri tarafından imzalatılmış , sözleşmeyi imzalayan adaylar haytap web sitesinde yayınlanmış ve Hayvanların haklarını yok sayan siyasilere oy yok sloganıyla tüm yurda duyurulmuştur.

E-BÜLTEN

2009 Temmuz Ayında ilk HAYTAP  Elektronik Bülten uygulaması kullanılmaya başlandı. Bu bulten basin, resmi ve ozel kurumlar vs icin bir REFERANS NITELIGINDE olup aylık periyodlar halinde düzenlenmektedir.

PANELLER TOPLANTILAR:

- Ak Parti İstanbul il başkanlığı ilçe belediyeleri toplantısı : Ak Partili 19 ilçe belediye başkan yardımcısı ve temsilcileri haytap temsilcileri ile toplantılar düzenlenerek  hayvan hakları konusunda görüşmeler yapıldı.

- Sokak hayvanları sorunları ve çözüm yolları konferansı: Şişli Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesin ’de düzenlenen’’Sokak Hayvanları(nın)  Sorunları ve Çözüm Yolları’’ Konferansına federasyon başkanımız sayın Ahmet Kemal Şenpolat konuşmacı olarak katıldı.

-Dünya Hayvan hakları günü Etkinlikleri :Dünyaya bir de onların gözünden bakın dedik ve Kadir Has üniversitesinde kısa film ve belgesel gösterimleri düzenledik.

Ankara’da Hayvan Haklarına Saygı Paneli: Ankara barosu başkanı sayın Vedat Ahsen Coşar , gazeteci yazar sayın Bekir Coşkun ,  Prof.Dr.üstün Dökmen ve federasyon başkanımız sayın Ahmet Kemal Şenpolatı’ın katıldığı panel Ankara’da Ankara barosunda 24 ekimde gerçekleşti.


ETKİNLİKLER/FUARLAR:

-Ekim Ayında Mersin’in Tarsus ilçesinde Özgürlük ve Sevgi Festivali düzenlendi.
Tarsus Belediyesi, Mersin Motor Kulübü, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) iş birliği ile Tarsus Barajı Devlet Parkı’nda gerçekleştirilen festivalde Onlar da yaşasın temasıyla, sokakta yaşayan hayvanların korunması konusunda duyarlı olunması çağrısı yapıldı.


- Adana Resim Yarışması : HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu, Adana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu, Adana Veteriner Hekim Odası, Adana Ressamlar Derneği , Çukurova Güzel Sanatlar Dernegi ve DOHAYKO gibi sivil toplum kuruluşlarınca  düzenlenen ve ilköğretim öğrencilerine yönelik ’’Bir hayvanı sevmekle başlar her şey’’ konulu resim yarışması düzenlenmiştir.

 

- Kadir Has  ve Bilgi üniversitesinde öğrencilerin seçmiş olduğu proje ödevlerine destek amaçlı Sokak Hayvanları sorununun çözüm yollarına dair konferanslar verilip yine tanıtıcı stantlar kuruldu.


- Samatya hastanesinde deneye hayır: 23 ağustos 2009  pazar günü , BAĞIMSIZ HAYVAN HAKLARI SAVNUCULARI tarafından Taksim’de , ’deneye hayır’ eylemi gerçekleştirildi. Gösteriyi destekleyenler arasında üniversitelerden çeşitli öğrenci grupları , bölgesel hayvan koruma gönüllüleri , HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu vardı.
Haytap, Samatya hastanesinde deney hayvanları kullanılmasına yönelik olarak bağımsız hayvan hakları savunucularının hazırladığı protesto eylemine destektir.4 -10 EKİM HAYVAN HAKLARI HAFTASI :

-Taksim meydanında ve istanbul’un büyük alışveriş merkezlerinde hafta boyunca afişlerimiz sergilendi. 4-10 Ekim Hayvan Hakları Haftası nedeniyle bir çok büyük alışveriş merkezinde hayvan hakları  panolarımız , afişlerimiz ve bilboardlarlarımız yer aldı.Her gün binlerce kişinin ziyaretine açık olan bu alışveriş merkezlerinde , hayvan haklarına duyarlılığı artırmak ve farkındalık yaratmak için asılan flamalar , stantlar ve büyük boy afişler dışında bazı alışveriş merkezlerinde HAYTAP filminin de LED ekranlarda gösterimi yapıldı. Hayvan Hakları kapsamında ,   “Alış Veriş Merkezleri”  nde eş zamanlı olarak uygulanan bu genel kampanya da Türkiye’de ilk kez uygulanmış oldu.

-Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Belediye barınağı gönüllülerinin isteği üzerine hayvanları koruma günü konseri verdi.

BASIN /MEDYA:

-Hülya Avşar Stüdyosu: Hülya Avşar tarafından hazırlanıp sunulan programa konuk olan federsayon başkanımız Sayın Ahmet Kemal Şenpolat , hayvan hakları , sokak hayvanları ve pet shop  gerçeği  , yerel yönetimler ve konuyla ilgili görevleri gibi konulara değindi..


-NTV Okan Bayülgen ‘’Sade Vatandaş’’ : Türkiye de Hayvan hakları konuşuldu.


Can Dündar Canlı Gaste : NTV ’’Canlı Gaste’’ Programın’da Can Dündar ve Haytap Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu  Başkanı Av.Ahmet Kemal Şenpolat meclisteki yasa değişikliği konusunda 02/12/2009 tarihinde konuştular.

-CNNTÜRK Saba Tümerle Bu Gece : Türkiye’deki Hayvan Hakları ve özellikle sokak hayvanlarının sorunlarının çözüm yollarına değinildi.

Bu programların yansıra  bir cok kanalda ve ulusal basında Hayvan Hakları, sokak hayvanlarının sorunlarının çözümleri, hayvan barınaklarının kötü koşulları ve benzeri konularda yer almıştır.

-İstanbul 5. İdare Mahkemesi Federasyonumuzun geçen sene Büyükçekmece Göl havzasındaki , İstanbul Büyükşehir belediyeisnin moloz dökmesi nedeniyle yok olma olasılığı olan su havzası , yeşil alan ve yaban hayatının yok olma olasılığının bu şekilde devam etmesi halinde TELAFİSİ GÜÇ VE İMKANSIZ ZARARLAR doğacağı nedeniyle YÜRÜTMENİN DURDURMASI KARARI verdi. Buna göre bu alana Istanbul büyükşehir belediyesi tarafından her türlü inşaat artığı , moloz dökümü geçici olsa da mahkeme kararıyla durduruldu. Rekreasyon alanı yapılması ancak bunun dışındkai çalışmalar şeklinde yapılması halinde mümkün olabileceği vurgulandı. Aynı bölge binlerce göçmen kuşun konaklama noktası , tilkilerin , kirpilerin , kartalların , kısaca yaban hayatının da istanbulda kalmış en son örneklerinden biri ve hatta insanların içme suyu havzası idi.

 

-2008 yılında Avşa Adasında öldürülen sahipsiz sokak hayvanları için Kaymakamlık tarafından kesilen 30bin liralık para cezasına yapılan itiraz , Marmara Sulh Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Buna göre hayvanları öldüren her üç kişi içinde bu para cezası ne kadar yüksek olsa da ödenme yolu açıldı. Başından beri konuyu takip eden federasyonumuz , bu kararın çok önemli olduğunu , her hayvan başına verilen 600 lira  para cezasının toplu itlaf olduğu için bu miktara çıkması bakımından emsal niteliğinde olduğudur

 

-Bursa ilinde bir kesimhanede hamile bir inegin adeta iskence edilerek kesilmesinin ardından hayvan kesim yerlerindeki denetimsizliği bir kez daha apaçık gözler önüne sermekte  Bunun yanında vicdan yoksunu ve hastalıklı bir ruh haline sahip bazı insanların (!)  toplumda sağlıklı davranış ve düşünceye sahip bireyler arasındaki varlığını, hiç bir kural tanımayan, umarsız şekilde sürdürmekte olması da. durumun hem kanuni hem toplumsal yönüyle ele alınması gereken bir başka boyutu !Bursa da bir kesimhanede gerçkleşen bu olay karşısında Federasyonumuzca yapılan resmi yazismalar neticesinde Bursa İl Tarım Müdürlüğünden gelen resmi yazı da, konu ile ilgili olarak şirkete ve sorumlu yöneticiye 5179 sayılı Kanuna göre İdari Para Cezası kesilmiştir.

 

-2008 yılından bu yana yaptığımız  en önemli çalışmalardan olan, Istanbul’daki sokak hayvanları sorununa bir belgesel bakış açısıyla değinen İZ TV kanalı ile yapmış olduğumuz çalışma idi.Tüm görüntülerin ve konuşmaların bütün çıplaklığı ile yansıtıldığı bu belgesel , doğru insanlarla çalışıldığı , doğru insanlarla röportaj yapıldığı zaman aslında ne kadar önemli ürünlerin de ortaya çıktığını ortaya koyan başarılı bir yapım oldu.


-HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU , 5199 Sayılı Hayvanları KoruMA yasasının yeniden ele alınması gereği ile, yasa değişikliği teklifini TBMM Yasa görüşmelerine yönelik hazırlayıp sunmuştur. Uygulanmakta olan 5199 sayılı şimdiki yasa dahilinde bu ve benzer türde her vahşet olayı Kabahatler Kanunu kapsamında ele alınmaktadır. Bu nedenle de ilgili kişiler Herhangi bir Hapis cezası almamaktadır.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapılmasına
dair kanun teklifi İzmir Milletvekili Sn. Bülent Baratalı ve Eskişehir Milletvekili Sn. Emin Nedim Öztürk tarafından gerekçesiyle birlikte sunulmuştur.


Haytap Hayvan Hakları 2009 1. Temsilciler Toplantısı Türkiyenin dört bir yanından gelen Federasyon üye dernek ve temsilcilerinin katilimi ile Istanbul’da yapıldı.

Toplantinin ana teması Başarıların paylaşımı oldu. Şikayet etmek veya üzülerek çaresiz kalmak değil, kurumsal ve sistemli olarak kararli bir ekip çalışması ile netice alınan başarılı işlerin anlatımı oldu.Temsilciler Toplantısının yılda 2 kez yapılması karar altına alındı.

 

HAYTAP’ ın 2007 yılındaki faaliyetlerini öğrenmek için lütfen tıklayın

HAYTAP ’ın 2008 yılındaki faaliyetlerini öğrenmek için lütfen tıklayın

 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?
 • Haytap 2009’da Neler Yaptı ?