BAŞARI ÖYKÜLERİMİZ

Haytap 2010’da Neler Yaptı?

HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU 2010  FAALİYET RAPORU :

Haytap  (Hayvan Hakları Federasyonu ) 2010 yılında 80’e yakın resmi  temsilcisi  ve Türkiye’nin birçok farklı ilinde  faaliyet gösteren 15 derneği bünyesinde birleştirmeye devam etmiştir. Sadece ülkemizin değil; komşu ülkelerin bile çalışmalarımızı takip ederek örnek aldığı, birçok çalışmasının farklı dillerde bile yapıldığı güçlü bir  sivil toplum örgütü olma yönünde 2010 yılında da büyümeye devam etmiştir.

Çünkü bilinmektedir ki;  tek başına yapılan mücadeleler cılız olarak kalmaktadır. Ses getirmektedir ancak günü kurtarmaya yöneliktir. Devlet mekanizmaları ve medyanın hayvan dostlarımıza ve çevreye uyguladığı kontrolsüz gücün karşısında en az onun kadar güçlü olursak  çalışmalarımız ve istemlerimiz yerine gelecektir. Aksi takdirde o bölgedeki belediye başkanının ya da idari kadroların iyi niyetine kalmış oluruz.  Hayvan hakları mücadelesi saha çalışmaları ile beraber aynı zamanda masada kazanılacak kutsal bir davadır. 2008 yılında  Haytap bir fidan dikmiştir ve bunun yeşermesi dallanması beklenenden çok daha hızlı ve aktif olmaktadır.

Yerimiz sınırlı olduğu için bu yılın en önemli çalışmalarını özet olarak ve içimiz cız ederek bir çoğunu eleyerek aşağıya özet olarak aldık. Fakat özellikle Kuşadası’ndaki 2. ulusal temsilciler toplantımız ve belediye binasına çakılan plaketimiz  ve o tarihte yaşanan duygusal anlar, Kartal Belediyesi ile hayvan hakları adına  ilk defa kabul görüp masada  imzaladığımız protokol, Kanal D’ de Okan Bayülgen’in programı başta olmak üzere, NTV ve Bloomberg kanallarındaki uzun soluklu prime time söyleşilerimiz , İBB’ ye karşı kazandığımız çevre davası,  35 TIR ın üzerine onlar için de frene basın afişlerimizin giydirilmesi, Yunus Parklarını Protesto Eylemi ve Kurtlar Vadisi dizisindeki bizlere özel meşhur sahnemiz  bu yılın akılda kalıcı, hepimiz için  en heyecan verici çalışmalarımız olarak akıllarda uzun süre yer etti.

Siz temsilci arkadaşlarıma ve üye derneklerimize bu çalışmada her birinizin ayrı ayrı katkısı olduğu için teşekkür eder, takım çalışması yapılarak, merkez ile koordineli bir şekilde hareket edildiğinde boşa geçen zamana üzülmemenin elde olmadığını belirtmek isterim.

Sınırlı bütçenin ve doğru insan sayısının çok az olduğu böyle bir toplulukta kısa zamanda elimizden gelenin en iyisini yaptığımızdan kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Polemiklere girmeden, sadece kendini savunamayan hayvanlar ve çevre için yaptığımız çalışmalarınmızın en büyük ödülü;  aşağıdaki özet faaliyet raporu olmaktadır.

2011 yılının sizlerle ve aramıza katılan yeni arkadaşlarımızla gerek saha çalışmalarında gerekse lobicilik çalışmalarında bir önceki yıllardan çok daha başarılı geçeceğine inanıyorum.

Hepinize  bu güveni ve desteği  verdiğiniz için,  kendi adıma ve hayvan dostlarımız adına  tek tek saygı ve şükranlarımı sunuyorum

HAYTAP - Hayvan Hakları Federasyonu

Yönetim Kurulu Başkanı

HAYTAP 2010 KAMPANYALARI

HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ”Beni Terketme” ve ”Bir Kap Su”, ‘’Bu İşletme Hayvan Dostudur’’, ‘’Beni Araçta Bırakma’’, ’İnsanlığı Zehirlemeyin’’,  kampanyalarını 2010 yılında da yurt çapında sürdürürken, ’’Onlar İçin de Frene Bas’’  ’’İnsanların Bayramı Hayvanların Felaketi Olmasın’’, ’’Bir Kap Su Koy, Su Gibi  Aziz Ol’’ kampanyalarını devam ettirdi. Ayrıca  Haytap sirklerde hayvan kullanımına karşı ve yunus parklarının kapatılması ile ilgili  duyuru ve bilinçlendirmeye yönelik mesaj ve görseller içeren bilgilendirme kampanyaları  başlattı. Kampanya görsellerinin yurt dışında da  STÖ dernekleriyle karşılıklı paylaşılarak etkisi yaygınlaştırılmaya çalışıldı.

’’İnsanların Bayramı Hayvanların Felaketi Olmasın’’ : İNSANLARIN BAYRAMI HAYVANLARIN FELAKETİ OLMASIN sloganı ile başlattığımız KAMPANYA çerçevesinde tüm duyarlı  insanların bayramda bulundukları  yerdeki belediye hayvan barınakları  denen bakımevlerine gitmeleri  ve basında yer alması sağlandı. Belediyelere, İl Çevre Müdürlüğü, Valiliklere, Müftülüklere, Diyanet İşleri Başkanlığına, Çevre ve Orman Bakanlığına her konuda olduğu gibi bu konuda da birçok defa yazılar yazıldı.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

’’Onlar İçin de Frene Bas’’: İnsanlar gibi hayvanlar da, her gün yollarda trafik kazası nedeniyle yaralanıyor, sakat kalıyor, hayatlarını kaybediyor. Binlercesi trafik terörüne mağruz kalıyor. Haytap kampanlayaları arasında ’’Onlar İçin de Frene  Bas  görseli ile yurt çapında kampanyasını yaygınlaştırdı.

Özellikle 150 TIR lık bir filoyla taşımacalık yapan bir firmayla yaptığı ortak çalışmayla 35 adet Tır’ın dorsesine reklamlar giydirildi.

 

Frene Bas kampanyasına bir destek de, komşu Yunanistan Sakız Adası Hayvanları Koruma Derneğinden geldi. Görselimizi kendi dillerine çevirip dağıtımını yaptılar.

Sakız Adası Hayvan Hakları Derneği, vatandaşların hayvan haklarına hassasiyetini arttırmak için Yunanca afişleri yerel basına göndererek yayınlanmasını sağladılar.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE - Kampanya kapsamında olan diğer tüm afiş, broşür ve etiketler, arzu eden kişilere ücretsiz olarak dağıtıldı veya isteyenlerin bir İZNE gerek olmadan kendilerinin de bastirtabildiği HAYTAP afiş ve broşürlerinden nasıl yararlanılacağı konusunda bilgilendirme yapıldı. Ciddi anlamda hem toplumda hem de resmi kurumlarda farkındalık oluşması amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da amacına uygun şekilde dağıtıldı ve kullanıldı.


Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Haytap Afişleri tüm yurtta bir çok ilde sürekli olarak kullanıldı.

Mersin’de ve ileçelerinde özellikle  Mezitli Belediye  Başkanı Av. Saygın Uğur Yıldırım’ın onay ve desteği ile HAYTAP dev kampanya afişleri Mersin’in ana bulvarlarında onbinlerce kisiye ‘’Bir Kap Su Bir Kap Yemek’’,  ‘’Zehirlemeyin’’ mesajlarıyla ulaştı.

 

Dev Afişleri Camilerde

Bitlis Sokaklarında

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Amasya’da da Haytap Afişleri Etkisini Gösterdi!

 

’’Karagöz Kültür Sanat Festivali ve Kakava Şenliklerinde’’

 

Bir Kap Su Afişleri Diyarbakır Caddelerinde!

Diyarbakır’da Haytap Federasyonu Kurucu Üyelerinden Diyarbakır Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği ve Belediyenin işbirliğiyle, 40 derecenin üstünde hava sıcaklığının yaşandığı kentin farklı noktalarına, sıcaktan etkilenen hayvanlara sahip çıkılması için ’’Bizim gibi bir can taşıyorlar, bu dünyada bizim kadar yaşama hakkına sahipler, onlar için bu yaz boyunca kapımızın önünde bir kap su bulunduralım’’ afişleri  asıldı.

Küçükkuyu’da Minibüslere HAYTAP Kampanya Afişleri Asıldı

Küçükkuyu - Edremit arasında çalışan Sarıkız Altınoluk - Küçükkuyu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ne üye 68 minibüs şoförü sokak hayvanlarının korunmasına destek verip araçlarının camlarına çeşitli sloganlar kapsayan afişler astı.


Küçükkuyu Kent Konseyi Doğa ve Hayvan Koruma Komisyonu ve DOHAYKO işbirliği ile sayısı 100 civarındaki afişler Küçükkuyu-Edremit arasında çalışan minibüslere asıldı.

HAYTAP Kampanya Afişleri Okan Bayülgen’in Programında

 

 

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Muğla Ortaca Turizm Kültür Festivali’nde Haytap

Muğla Ortaca Turizm Kültür ve Domates Festivalinde Haytap ve Haydost stand açtı. Standta Haytap afişlerinin tanıtımı ve bilgilendirmesi yapıldı.

Aydın Forum AVM’de

HAYTAP ’’Beni Terk Etme’’ ve ’’Bir Kap Su’’Kampanyaları devam ediyor..Afişlerimiz, Aydın’da Forum Alışveriş Merkezinde...

Evlerdeki CANLAR için BENİ TERK ETME !! Kampanyası..Sokaklardaki CANLAR için Bir Kap Su Bir Kap Yemek Kampayası

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Denizli Sarayköy Caddelerinde

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Sosyal Sorumluluk Kampanyası Belediye işbirliği ile proje kapsamındaki afişlerimiz, Denizli / Sarayköy caddelerinde. Şu anda ilçe içindeki onbeş bilbord da afişlerimiz sergilenmekte olup; halkımızın yoğun  ilgisiyle karşılandı.

 

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Sinop’ta Işıklı Panolarda

Haytap Sinop Temsilcimiz Tülay Erşahin’in katkıları ile kentin belli başlı önemli noktalarında halkı bilgilendirme, farkındalık yaratma  ve böyle bir soruna dikkat çekme amaçlı olarak elektronik bilboardlarda federasyonumuzun hazırladığı terketme sloganları halk tarafından büyük ilgi gördü.

Bir Kap Su Adana’da Işıklı Bilboardlarda

 

Federasyonun Tasarım Grubu tarafından hazırlanmış olan BİR KAP SU görseli, ışıklı ve hareketli reklam olarak Adana’nın en işlek yerlerinden bir kavşakta panoda gösterildi. Onbinlerce araba bu ışıklı panonun önünde kırmızı ışıkta durdu ve gördü.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE Yeliz’in Albüm Kapağında Haytap’ın ’’Araç İçinde Beni Bırakma’’ İlanı

 

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

’’BENİ TERK ETME’’ Projemiz Antalya’da Nostaljik Tramvayda

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile yerel sivil toplum örgütü Konyaaltı Dostları Derneğinin (KDD) pilot il seçtiği Antalya’da, sahipsiz hayvan sorununa çözüm üretmek amacıyla 1 Haziran’da başlatılan ’’Beni Terk Etme Projesi’’ kampanyası çerçevesinde, tramvayın bir vagonu projenin  fotoğraf ve sloganlarıyla giydirildi.

 

HAYTAP Kampanyaları Sınır Tanımıyor

Haytap ve Yunanistan’daki işbirliği yaptığı derneklerden biri olan ZOFOROS sayesinde Girit’teki sokak hayvanları bu yaz daha rahat su bulabilecek. İrakleion Belediyesi’nin de desteğiyle, Girit’in en büyük gazetesi Patrida yaz boyunca Haytap’ın hazırladığı Bir Kap Su Afişlerini yayınladı.

Sınır tanımayan hayvan hakları koruyucuları sayesinde, yazları sıcak Ege’nin iki yanında da canlılar en temel ihtiyaçları ve hakları olan suya, bu yıl daha kolay erişebilecek.

Komşu Yunanistanda Haytap Afişleri

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Hayvan sevgisinin daha doğrusu gerçek karşılıksız ve katıksiz sevginin dini, dili, ırkı, cinsiyeti ve milliyeti yok.

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu tasarım grubumuzca hazırlanan afişlerimizden İnsanlığı Zehirlemeyin, Sirk, Terk Etme, Fren Yap, Bir kap Su mesajlarını içerenler Lale Alatlı teşebbüsü ile Yunanistan’da da basıldı.

Azerbaycan’da Kardeş Derneğimiz Afişlerimizle!

Yunanistandaki derneklerden sonra Azerbeycandaki kardeş derneğimiz de federasyonumuzun slogan ve afişlerini kendi eylemlerinde ve halkla ilişkiler çalışmalarında kullandı.

Ireli Kardeshlerimiz!

Biz Sizlerden Ruh aliriz Ahmet bey!
Siz Irelileyirsiniz se bizler de irelileyiriz. Yolunuz achik, Ishleriniz , chalishmalariniz UGURLU olsun Kardeshlerimiz!

Mensure Resulzade

Azerbaycan

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

HAYTAP Bir Kap Su ve BENİ TERKETME  kampanyalarımızın, aynı zamanda  Azerbeycan’daki can dostları tarafından da başlatılmasına ilişkin bu video sizi duygulandıracak, lütfen izleyin.

- İstanbul Dış Hatlar Terminaline astırttığımız, yasa dışı hayvan girişinin önlenmesine dair panolar yer aldı..

Bunların ayrıca diğer dış hat terminallerinde ve gümrüklerde de olması gerekiyor. Karaköy’ de özellikle Ukrayna ve Rus Gemilerinin yanaştığı yere de astırmıştık.

 

PANELLER - TOPLANTILAR

1- Kadir Has Üniversitesi 2. STK Günlerinde stand kuruldu. SAHİPSİZ İSTANBUL filmi arada başka bir film daha sonrada yine SHKD’nin ŞEHRİN HAYALETLERİ filmleri  gösterildi.
 

2- Bu sene ikincisini ve daha kapsamlısı düzenlenen ve 15-17 Eyül tarihlerinde gerçekleştirilen ULUSLARARASI KATILIMLI II.BAKIMEVİ HEKİMLİĞİ KURSU na Haytap olarak destek verildi. Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Av.Ahmet Kemal ŞENPOLAT ‘’Türkiye Hayvan Hakları Hukukunda Nerede? ‘ konusuyla konuşmacı olarak katıldı.

 

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

3- Gözümüzü yaşartan ve Haytap olarak devletle masaya oturduğumuz ilk imza töreni yoğun katılım ile Kartal’da gerçekleşti. Sokak hayvanlarının sorunu çözüm ve önerileri protokolü ile HAYTAP ve Kartal Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza attı. Yıllardır zehirleme, ölümler ve protestolarla gündemde olan

Kartal’da yeni bir dönem başladı…

9 Mayıs 2010 günü, Kartal Belediyesi ve HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu arasında·bir protokol imzalandı.

Bu protokole göre, Kartal ilçe sınırları içindeki sahipsiz sokak hayvanlarının  sorunun çözümüne yönelik eğitim, bilgilendirme, bilinçlendirme ve gönüllüler arası örgütlenme·çalışmaları yapılacak ve bu eğitim seferberliğinin yanısıra, Kartal’da kurulması planlanan ve ön hazırlıkları· biten bakımeviyle ilgili Belediye ve Federasyon ortaklaşa çalışacaklar.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE 4-Uzun yıllardır canımızın yandığı Beykoz’da federasyonumuzla Beykoz belediyesi arasında ortak çalışmaya nihayet başlandı.
Bu kapsamda en fazla sokak hayvanı terkinin yaşandığı Beykoz’da toplumu da arkamıza alarak kısırlaştırma ile birlikte BİR YUVA ARIYORUM projesi başlatıldı. Mümkün olduğunca sokakta yaşayan dostlarımızın Beykoz halkı tarafından sahiplenilmesi için uzun soluklu kampanyaya HAYTAP olarak biz de destek vermeye başladık.

 

5- Haytap II. Temsilciler Toplantısı bu yıl Kuşadasında gerçekleştirildi.

HAYTAP , “Hayvan Haklarına Saygıda Yılın Belediyesi” Ödülünü Kuşadası Belediyesine verdi.

Kuşadası Ticaret Odası  Salonu’nda düzenlenen törene Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Milletvekili sayın Necati Özensoy, Kuşadası Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnankur, İzmir Baro Başkanı Özdemir Sökmen ve HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu ile Türkiye genelinde faaliyet gösteren 17 dernek ve bu derneklere üye 120’ye yakın temsilci ve gönüllü katıldı.

Törende HAYTAP tarafından hayvan hakları konusunda yılın en fazla aşama kaydeden belediyesi seçilen Kuşadası Belediyesi’nin ödülünü  Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası  Kaymakamı Mustafa Esen, Necati Özensoy ve HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Kemal Şenpolat’ın elinden aldı.

3 gün 3 gece süren ve bizler için bu yılın en önemli çalışmalarından ve toplantılarından biri olan Kuşadası buluşmamızda alınan sonuçlar, belediye binasına çakılan plaket, temsilcilerimize verilen eğitim seminerleri yaşanan duygusal anlar  ile uzun yıllar bizlerin hafızlarında kalmaya devam edecek.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE 6- İzmir’de Ege Üniversitesi öğrencisi tarafından katledilerek öldürülen kedi olayına gerek vatandaşlarca gerek STK’lar, gerek basın ve medyada da büyük tepkiler verilmişti. Bunun dışında üniversite rektörlüğü tarafından da kınanan bu olay üzerine  Ege Üniversitesi Rektörlüğü, Federasyonumuzu üniversite bünyesinde hayvan hakları ile ilgili konuşmak üzere davet etti. Bu olay sonucu üniversite hakkında oluşturulan yanlış intibanın da ortadan kaldırılması ve oradaki diğer öğrencilerin de hayvan hakları konusunda eğitilmesi ve yaşayan her cana daha duyarlı olunması gerektiğine yönelik çalışmalar için de ayrıca bu toplantının önemli olduğunu düşünüyoruz.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE -İzmirde acımasızca katledilen kedi olayına tepki ve 5199 sayılı kanunun yetersizliğinin protestosu için Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve üye dernekleri  Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYDER), Seferihisar Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (SEHAYDER), Hayvan Dostları derneği (HAYDOST), STK’lar, Ege Üniversitesi Öğrencileri  ve İzmir Barosu’nca desteklenen eyleme, İzmirliler büyük ilgi gösterdi. Konak Meydanı’nda toplanan hayvan hakları savunucuları  Bugün hayvana, yarın sana, Hayvana uzanan eller kırılsın, Sessiz kalma, suça ortak olma, Türkiye uyuma, hayvanlara sahip çık, Katiller mutlaka hesap verecek sloganları atarak, Kordonboyu’ndan geçip, Gündoğdu Meydanı’na yürüdü

Savcı Kedi Katili İçin 3 Yıla Kadar Hapis İstedi. İddianame Kabul Edildi.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

 

BASINDA HAYTAP

Görsel Basın :

 

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

-Hayvan Hakları Bloomberg Kanalında Tartışıldı. Gülin Yıldırımkaya ile HT Gündem Hayvan Hakları 31 Ağustos 2010 tarihinde detaylı olarak konuşuldu.  Program konuğu Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanımız sayın Av. Ahmet Kemal Şenpolat oldu. 
Son zamanlarda Haytap tarafından yapılan başarılı kampanyalar, bakımevi gerçeği, yasa değişiklik çalışmaları, bir kap su projeleri, ormanlara atılan köpekler ve sorunlara ilişkin sivil toplum örgütlerinin çözüm önerileri yaklaşık 50 dakika boyunca detaylı olarak televizyonların en fazla izlendiği saatlerde oldukça uzun bir süre  tartışıldı.

Programı İzlemek İçin Tıklayın...

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

- 4 Ekim 2010 - Can Dündar – Şenpolat NTV Yayını

4 Ekim 2010 tarihinde, Dünya Hayvanları Koruma Gününde akşam yayınında Can Dündar’ın 3. defa konuğu olduk .
Erzurum’da vur emri çıkarılan ayı ve  yasa değişikliği yine gündemin konusuydu.

Programı İzlemek İçin Tıklayın...

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

- NTV’de usta gazeteci Can Dündar tarafından hazırlanıp sunulan Canlı Gaste programına Haytap Hayvan Hakları Federasyonu ’nu temsilen yönetim kurulu başkanımız Av. Ahmet Kemal Şenpolat yine konuk oldu. Yasa değişikliği için Ankara ’da parlementoda yaptığımız son görüşmeler ile hayvanları koruma kanundaki temel eksiklikler üzerine tekrar konuşuldu.

Programı İzlemek İçin Tıklayın...

- Hayvan Hakları ve HAYTAP  NTV’de

Bay Yeşil adlı programda Niğde’de çöp dağları arasına bırakılıp orada yaşam mücadelesi veren sokak hayvanlarının neden hastalıktan ve açlıktan ölmesine izin veriliyor?

Sokaklarda gözümüze çarpan başıboş hayvanlar kısırlaştırıldıktan sonra, alındıkları yere bırakılacaklarına neden Kemerburgaz’da sokağa atılıyor.?

Çeşit çeşit hayvanın satıldığı pet shoplar sağlık koşullarına ne kadar uyuyor?

Pet shoplarda satılmak üzere yasal olmayan yollardan alınan hayvanlar Türkiye’ye nasıl sokuluyor?

Denizlerde bir gün içinde kilometrelerce yol katedebilen yunusların derinliği 4 metre olan havuzlarda eğitilip gösterilere hazırlanması ne kadar doğru?

Bay Yeşil kendilerini savunabilme şansı olmayan hayvanların haklarını enine boyuna masaya yatırdı... HAYTAP üyeleri ile programa destek verdi.

Programı İzlemek İçin Tıklayın...

- Okan Bayülgen ile Hayvan Hakları25 Ekim 2010 Salı sabahına bağlayan gece yarısı Hayvan Hakları konusu çok geniş katılımlı bir şekilde Okan Bayülgen’in KANAL D’ de yayınlanan· Muhabbet Kralı adlı programında tartışıldı.

Özellikle ülkenin farklı yerlerinde bulunan farklı derneklere mensup HAYTAP temsilcisi arkadaşlarımız programa katılmasının uygun olması ve bilgi donanımları ile gelmeleri kaliteyi daha çok artırdı , bizleri tanımayan dış dünyanın da bizlerden ve sahada çalışan arkadaşlarımızdan haberdar olmasını sağladı.

Bölüm 1 İzlemek İçin Tıklayın...

Bölüm 2 İzlemek İçin Tıklayın...

-Kanal D Bkm ’’ Çok Güzel Hareketler Bunlar’’ Programında Haytap görselleri, mesajları ve Yılmaz Erdoğanın Bir Kap Yemek Bir kap Su kampanyasına desteğini izlemek için tıklayın.

Buradan İzleyin...

 

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

-Kurtlar Vadisinde Haytap Damgası

Federasyonumuzun son yılların en popüler dizilerinden Kurtlar Vadisi Pusu’ nun yapımcı şirketi Pana Yapım ve Yönetmen Raci Şaşmaz ile temasa geçmesi ve istemimizin film ekibi tarafından olumlu karşılanması sonucu sezon finaline müthiş bir sahne eklendi. Kurtlar Vadisi Dizisinin baş kahramanı Memati ’’Sokak İnsanı Dövüyorum Usta’’ repliği ile uzun süre hafızalara kazınacak sezon finali yaptı.

Filmin ilgili sahnesini  İzlemek İçin Tıklayın...

Yazılı Basın

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

-HAYTAP, Notos Nisan-Mayıs 21. Sayısında
 

-Hayvana Yapılan İşkence’’ Kabahat mi; Suç mu’’? -HaberTürk

Ekim Pazartesi 2010 tarihli Haber Türk gazetesinde uzun yıllardır mücadele ettiğimiz yasanın değişmesi ile ilgili ilanımız çeyrek sayfa olarak yeniden yayınlandı. Habertürk ekibine HAYTAP Ailesi olarak sesi ve dili olmayan tüm dostlarımız adına sonsuz teşekkür sunuyoruz.

-HAYTAP : ’’Cinayetler Faili Meçhul ve Meşhur’’ Diyor - AKŞAM GAZETESİ

’Havada, Karada, Suda Katilim Kim?’ başlığıyla bir kampanya yürütüyor. Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat ’Cinayetlerin faili meçhul ve meşhur’ diyor.

-Hala Yunuslarla Yüzmek İstiyor musunuz? Motor -Boat & Yachting Dergisi Ağustos 2010

-Bakmayın Gülümsediklerine İçleri Kan Ağlıyor

Türkiye’de ise yunus gösteri merkezlerinin sayısının her geçen gün artması... Bu konuya dikkat çekmek isteyen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Sualtı Gazetesi geçen pazar günü “Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar” adı altında bir etkinlik düzenledi ve Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 500 dalgıç yunuslar için daldı. Federasyon ve gazete talep üzerine bir de İstanbul’da dalış organize etti.

- Özgür Yunuslar Özgür Dalgıçlar

http://www.sualtigazetesi.com/?item=haytap-ba-kani-ahmet-kemal-enpolat

-Haytap Görselleri Geo, Alem ve Fashion Vip Dergilerinde

Haytap’ın sosyal sorumluluk kapsamında yürüttüğü “YAŞAM ELLERİNİZDE” kampanyası ve “ONLARIN YAŞAM HAKKI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ” kampanyası kapsamı başlıklı ilanlarına  GEO Dergisi,  Alem Dergisi ve Fashion Vip Dergisinde  yer verildi.. Kampanyamıza verdikleri destek ve katkıları için GEO, ALEM ve Fashion Vip Dergisine Canlar adına teşekkürler..

- Basından - HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu

Çevre Katliamı HAYTAP’ın Açtığı Dava ile Durduruldu. HABERTURK

- Hayvanı Öldürmek Kabahat mi Suç mu?- Habertürk Gazetesi

-Onlar için de Frene Bas Uluslararası Yollarda – HÜRRİYET GAZETESİ

- Bakanlık Kirli Ticarete El Atıyor!

HAYTAP önerisini gönderdi
Öte yandan bakanlığın açıklamaları üzerine Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), yasa değişikliği çalışmaları ile ilgili kendi görüşlerini gönderdi. HAYTAP, en az 10 yıl hayvan satışının yasaklanarak bu süreçte kontrol altına alınması gerektiğini savunurken para cezalarının ise arttırılmasını istiyor. HAYTAP’a göre yurda kaçak hayvan giriyinin önü kesilmediği ve pet shop’lar yeterince denetlenmediği sürece, hayvanların hastalıktan ölmeye devam edeceğini ve insan sağlığının da riske gireceği uyarısında bulunuyor.

 

PROTESTOLARYunus gösteri parkları protesto edildi.

- Yakalanıp havuzlara hapsedildikleri günden itibaren aşırı stresli bir hayata başlayan yunusların gözleri ve hassas derileri klorlu suyla kavruluyorken; İşletme sahipleri ve yunusların yüzgeçlerine tutunup sırtlarına binen müşteriler hayatlarından memnun, fakat ölü balık uğruna bu eziyete maruz bırakılan yunuslar, açlıkla terbiye edilip, beslenme saatlerinde gösteriye çıkmak zorunda bırakılan sirk hayvanlarından, ayı oynatıcılarının işkence ve şartlı refleksle ‘dans ettirdiği’ ayılardan farksız olan denizin sokak çocukları için Yunus gösteri parkları protesto edildi.

Ağustos Pazar günü;  HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu, Sualtı Gazetesi, Greenpeace, Doğa Derneği, Buğday Derneği, İstanbul Dalış Merkezleri Derneği, TCSWAT Radyo Amatörleri, Barınak Gönüllüleri Derneği ve toplumun her katmanından gönüllüler (bisikletçiler, motorsikletçiler, yelkenciler, vb) Suadiye sahilinde tutsak yunuslar ve hukuk dışı uygulamalara karşı bir araya geldi.

Issız Adam filminin başrol oyuncusu  Cemal Hünal ve belgesel yapımcısı Savaş Karakaş da, 1 Ağustos’ta Suadiye Sahili’nde “Özgür Yunuslar”a destek verdi.

Protestolu tepkilerimiz neticesinde Fethiye’deki yunus parkı Kapandı

-Yine Yunus gösteri parklarına kapmaya yaparak destek veren büyük kurum ve kuruluşlar başlatılan bir protesto ve yasal  başvurular neticesinde verilen desteği geri çektiler..

OPET : http://www.haytap.org/tr/201008162804/sirk-gercegi/haytap-bastirdi-opet-kampanyayi-durdurduDenizBank : http://www.haytap.org/tr/201009022843/sirk-gercegi/haytap-bastirdidenizbank-dolphinarium-indirim-kampanyasini-durdurdu

Boyner Mağazacılık : http://www.haytap.org/tr/201009022847/sirk-gercegi/boyner-magazalri-da-bavurumuzla-dolphinarium-indirim-kampanyasini-durdurdu

- HAYTAP Kuşadasında ’’Tutsak Yunuslar İçin Özgürlük Dalışı Yaptı’’

 

 

 

- Guayama’da Biokültür Deney Merkezi Açılmadan Kapandı.

2010 senesi içinde yoğun olarak Puerto Rico´ya yönelik mailler yollamıştık. Puerto Rico 4000 primati Biokultur deneylerinde kullanmak üzere yakalayıp üretecekti. Primatlar sonsuz ve korkunc acılar içinde hergün ölümü  dileyeceklerdi. Mailler işe yaradı ve Guayama’da planlanan merkez açılmamak üzere kapanmaya mahkum oldu!

 

- Fildişinin yasal olarak ticaretini sağlayabilecek yasa tasarısını reddettiler.

CITIES’ de oylamaya girecek çok tatsız bir yasa tasarısı için CITIES’ e gitmeden önce imza toplamıştık.  Toplam 500.000 kişi  yardım çağrılarımıza cevap verdi. Toplanan imzalar anında Afrika Fildişi Koalisyonuna gönderildi. Ve bundan tam 3 saat sonra ise CITIES’ deki tüm delegeler, fildişinin yasal olarak ticaretini sağlayabilecek yasa tasarısını reddettiler..

- Sonunda Sirki İptal Ettirdik !

Çanakkale’de gösteri yapmayı planlayan Carmen Sirki, hayvan hakları savunucularının baskısı ve Çanakkale Belediyesi’nin duyarlı yaklaşımı sonucu “hayvansız” gösteri yapma kararı aldı.

HAYTAP Çanakkale temsilcimiz Sitare ŞAHİN’in gönderdiği yazı, yerel yönetimlerin ve diğer yetkili kurumların aldığı kararların ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Sonuçta, “hayvanların yer almadığı”, dolayısıyla hem fiziksel, hem de duygusal istismara uğramadığı sirkler, çocukların masumiyetlerinin de istismar edilmediği bir masal ve eğlence dünyasına açılan kapı demek.Yapılan yazışma ve protesto sonucu bu hayvanlı sirk gösterisi iptal edildi.

 

- Havada, Karada, Suda Katilim Kim?...

3 Ekim Pazar günü tüm yurt çapında yapatığımız etkinliğimizi ; havada, karada ve suda, insan eliyle işkence gören, sömürüye alet olan, esaret altındaki tüm türlerin özgürlüğüne adadık.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nı, Sağlık Bakanlığı’nı ve yerel yönetimleri görevlerini yapmaya çağırdık.

Yetkililerin, resmi olarak da sorumlu oldukları doğayı ve hayvanları korumak zorunda olduklarını hatırlatmak, bu süreçte yasadışılığın ortadan kaldırılması için toplanıp, Hayvanları Koruma Yasası olarak bilinen 5199 sayılı kanunun, acilen değişmesi gerektiğini dile getirdik.. Hayvana yapılan şiddetin, işkencenin, idari para cezası karşılığı geçiştirilmesini istemiyoruz! Hayvanlara karşı işlenen tüm haksız fiillerin, ceza hukuku kapsamına alınmasını, şiddet uygulayan suçluların, mahkemelerde yargılanarak gerekli cezaları almalarının gerektiğini vurguladık.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Katilim Kim? Havada - Karada - Suda?...  4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Etkinliği nedeniyle, Haytap’ın Türkiye çapında  4 Ekim nedeniyle eş zamanlı olarak tüm ülkede yaptığı ’’Katilim Kim’’ protestolarından diğer şehirlerdeki üye derneklerimizin görüntüler için aşağıdaki linki tıklayınız.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

İzmir’de Bakım(sızlık) Evlerini Protesto Eylemimiz

IBSB’ni bütün  ilçe belediyelerin görevi yüklendiği, onların yerine kısırlaştırma  ve rehabilitasyon yerleri açtığı ve çalışan  belediyeleri bile çalışmaz hale getirdiği için, ayrıca Bayramın 3.günü 3 bakımevinde gördüğümüz olumsuzlukları PROTESTO etmek için toplandık

 

HAYTAP EĞİTİM ÇALIŞMALARINDA


Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

-Haytap, İlköğretim okullarında eğitim projelerine yıl boyunca devam etti..

1- Kemerburgazdaki Kemer Okulları ana sınıflar ve 1,2,3,4. sınıflara, Ortaköy Mef Okullarında 3 ve 4. sınıflardan oluşan 150 kişilik bir gruba  sokak hayvanları ile ilgili eğitim çalışması yapılmış, HAYTAP broşürleri dağıtılmıştır. Eğitim çalışmaları devam etmektedir.

 

2- SHKD - HAYTAP, Beykoz’da Eğitim Projesi

Beykoz’da, daha önce ormanlara atılmış olan hayvanlar, belediye ve gönüllülerin ortaklaşa çalışmalarıyla doyuruluyor; ormanlık alana belediye- PETA Almanya işbirliği ile kulubeler konuluyor, belediye Haytap işbirliği ile sahiplendirme ve bilinçlendirme kampanyaları yapılıyor, Beykoz’daki tüm ilköğretim okullarını kapsayacak bir  eğitim programı başlatılıyor.

Eğitim kampanyasının ilk durağı olarak Beykoz’daki Şehit Er Ersin Güner İlköğretim Okulundaydık.  SHKD’den Murat Bekhan toplam 600 öğrenciye,  dört ayrı grup halinde art arda    eğitim sunumu yaptı.  Yine birlikte eğlendik, birlikte öğrendik. Çocuklardan bazıları, Beykoz gönüllülerine katılmak istediklerini söylediler. Bütün çocuklar, dağıttığımız kitapları sevinçle aldılar. Yine, tüm eğitim http://www.haytap.org/tr/egitim-calismalari/shkd-haytap-beykoz-da-egitim-projesi

3- HAYTAP, Şile Balibey ve 75. Yıl ilköğretim Okullarında, Tuzla Mimar Sinan İ.Ö Okulunda Eğitim Çalışması, Ümraniye Tev.Zahide Zehra Garring İ.Ö Okulunda ve daha bir cok ilköğretim öğrencisine ulaştı.

 

4-Haytap - Antalya KDD İle Okullarda Eğitim Çalışması Başladı

Antalya ‘da Eğitim seferberliği Antalya Koleji ile start almıştır ve referansımız Antalya Koleji Sosyal Aktivite Uzmanı Şükriye TINAY, Sınıf öğretmeni Zuhal BABACANOĞLU ve eğitime katılan öğrencilerimizdir.

Antalya Kolejinde Kültür salonunda I. Kademe öğrencilerine  HAYTAP EĞİTİM DVD si ile 40 dakikalık bir sunum yapmıştır.

Haytap Tanıtımı, Haytap Görselleri ve Film sunumlarını KDD başkanı ve HAYTAP ANTALYA Temsilcisi Nilsu GÜLEÇ , Okullarda Eğitimi ise KDD yönetim kurulu üyesi HAYTAP Aktivisti Veteriner Hekim Derya Özdemir ERTÜRK sunmuştur.

5-Haytap-Ehdkd’ nin Diyarbakır’da Eğitim Ve Operasyon Çalışması

İstanbul EHDKD’den Veteriner Hekimler Murat Bekhan ve Nejdet Uğur Pazar gününden itibaren Diyarbakır’daydılar. Haytap Diyarbakır Temsilcisi ve Murat Bekhan  ise Bahçeşehir Kolejinde birgün boyunca 5-6 seans halinde okulun tüm öğrencilerine, bütün sevimliliğiyle eğitim çalışması yaptı. Öğrencilerin Murat bey bey sayesinde konuya katılımları ve ilgileri çok muhteşemdi. Tüm okul, öğrenciler, öğretmenler ve yöneticiler çok mutlu oldular ve bu etkinliği tekrarlama dileklerini ilettiler.

6-HAYTAP ve TEMA’nın Ortak Etkinliği

Haytap Adana temsilcilerinin ve Haytap gönüllüsü tiyatro sanatçısı BURCU ŞANLI tarafından yazılıp,oynatılan hayvan koruma ve hayvan sevgisi konulu oyun ilgi gördü. Oyun Tarsus Hasan Ali Yücel İlköğretimokulu öğrencileri tarafından Toros Kolejinde sergilendi.

7-Çanakkale Küçükkuyu Fernur Sözer İlköğretim Okulunda Eğitim Çalışması

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Normal Tablo; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:Calibri,sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:Times New Roman; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Times New Roman; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} Küçükkuyu Fernur SÖZER İlkoğretim okulunda HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Çanakkale temsilciliği ile DOHAYKO Ayvacık temsilcisi Gülperi Sonerman birlikteliğinde öğretmenlerin de katıldığı egitim çalışmasında, çocuklara hayvanların da bizim kadar yaşam hakları olduğu ve onlarla paylaşacağımız bir lokma ekmek ve bir kap suyun bizim insanlaşmamıza katkıda bulunacağını, sokak hayvanlarından neden korkmamamız gerekiyor, onlara nasıl davranmalıyız? konusunda öğrencilerin aktif olarak katıldıkları bir söyleşi gerçekleşitrilerek, onlardan hayvan bulunduran sirklere, hayvanat bahçelerine neden gitmemeleri gerektiği konusu anlatılarak öğrencilerden söz alındı.

8-Haytap ve SHKD , Bitlis’te Öğrencilerle Eğitimde

Veteriner Hekim Murat Bekhan davetimizi kırmadı ailesini ve işini bırakıp 200 kg kuru mama, 2000 kitap ve t-shirtlerle beraber Bitlis’ e geldi. 2 gün boyunca 2000 öğrenciye eğitim verdi.

9-Gelibolu Süleyman Paşa ve Namık Kemal İlköğretim Okullarında Haytap Eğitim Çalışmaları

Gelibolu Gazi Süleyman Paşa ve Namık Kemal ilköğretim kurumlarındaki  HAYTAP hayvan hakları federasyonu Çanakkale temsilciligi’nin egitim çalışmaları ,çok kalabalık bir öğrenci topluluğuna  hitap etti, çocuklar pek çok soru sorarak hayvan haklarına gösterdikleri ilgiyi ispat ettiler.

10- HAYTAP, Tuzla Mimar Sinan İ.Ö Okulunda Eğitim Çalışması

Tuzla Mimar Sinan İ.Ö.Okulunda 3,4,5 ve 6,7.sınıflardan oluşan 600 kişilik öğrenci gurubuna sokak hayvanlarımız konulu eğitim çalışması yapılmıştır.Çalışmamıza Haliç Üniversitesinden öğretim görevlisi arkadaşımız GÖZDE ÖZEL de katılmış ve destek vermiştir.Kendisine ve bize bu imkanı tanıyan okul yönetimine, öğretmen arkadaşlarımıza ve öğrencilere çok teşekkür ederiz.

11- HAYTAP - SHKD Kocaeli ’nde Çocuklarla Elele

200 kısılık bır merkezde yaklasık 300 kısıye cok keyıflı,zengın bır  bılgendırme pogramı yaptık.Kocaelinde  henuz bır hafta once atanmıs Il Cevre ve Orman Md.,Mıllı Parklar ve Doga Koruma Sb.Md.Il Tarım Hayvan Saglıgı Md.Kocaelı Buyuksehır Bld.Bsk.Danısmanı ve Tema Tms.Kocaelı Saglık Daıre Bsk.Kocaelı Buyuksehır Bld.Veterıner Md.ve dıger yetkılılerımızın katılımı oldu...

12-HAYTAP - Öğrencilere Hayvan Sevgisi Aşılanacak

Atakum Belediyesi Kent Konseyi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ve HAYTAP ilköğretim ilk kademe çağındaki çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için ortak bir projeye imza atmaya hazırlanıyorlar.

3. 4.ve 5.ci sınıf öğrencilerine yönelik kitapçıklar hazırlayan Atakum Kent Konseyi, Veterinerlik Fakültesi ve HAYTAP üyeleri, “Okullarda öğrencilerimize yönelik eğitim seminerleri vereceğiz.


PARLAMENTODAN

- Araştırma önergemiz Meclis kürsüsünde okundu!

HAYTAP’ın Türkiye’deki hayvan haklarına bakış açısı ile birebir örtüşen ve can dostlarımızın refahının daha iyi bir seviyeye gelip yasal düzenlemelerin eksiklikleri meclis kürsüsünden bizlerin belirlemiş olduğu tesbitler doğrultusunda vurgulanması bizleri oldukça gururlandırmıştır.

Haber İçin Linki Tıklayınız...

- Belediyeye karşı hayvan hakları zaferi!

Hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP),  İstanbul Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığı davayı kazanınca,  Büyükçekmece Gölü havzasında hafriyat döküm alanı olarak kullanılan arazinin protokolü  Belediye Meclis kararıyla iptal edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2008’de,  Büyükçekmece Kıraç Beldesi sınırları içindeki büyük bir alanı, “hafriyat toprağı dolgusu ile rekreasyonun sağlanması” için Maliye Bakanlığı’ndan izin aldı. Büyükşehir Belediyesi bu izin ile söz konusu arazinin 10 yıllığına kendilerine kiraya verilmesi için İstanbul Defterdarlığı ile bir protokol yaptı.

 

Orman arazilerine Bakımevi İzni Mecliste Yasalaştı

24 Haziran 2010 tarihinde TBMM ’de yapılan görüşmeler sonucunda aşağıdaki madde genel kuruldan geçti. Bundan böyle özellikle büyükşehirlerde sıkıntılı olan bakımevi sorunu ormanlık alanlarda kendisine yer bulacak. Özellikle Istanbul’da , Hasdal , Ataşehir , Kartal gibi yerlerdeki ormanlık alanlarda bakımevi açılabilme yolu açılmış oldu.

 

Haytap Bakanlığa Dava Açtı ; ÇEVRE ve Orman Bakanlığı’na bağlı Merkez Av Komisyonu’nun (MAK), 16 yıldır haftada 3 gün olan av kotasını salı gününü de ekleyerek 4 güne çıkarmasına ilişkin kararı, mahkemelik oldu. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Bakanlık aleyhine Danıştay’da dava açtı. Federasyon, komisyonun 26 Mayıs’ta bıldırcın ve üveyik avını haftada 4 güne, günlük av limitini de 4’ten 6’ya çıkaran kararın yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi. Dava dilekçesinde, “Bu karar, bakanlığın, hayvanların değil, keyif sporu yapan insanların yanında olduğunu göstermektedir” denildi. HAYTAP Başkanı avukat Ahmet Kemal Şenpolat tarafından yapılan başvuruda, MAK’ın hiçbir bilimsel gerekçeye dayanmadan, gün sayısını artırdığı iddia edilerek, kararın “yüksek lobicilik baskısı”yla alındığı savunuldu

Bekir Coşkun’un konu ile ilgili yazısını okumak için tıklayınız...

Basında konuyla iligili çıkan haber için tıklayınız...

Haytap, Bir Göl Havzasını Ölümden Kurtardı. İBB’yi Dize Getirdi.

Daha önceden kararın uygulanmasının engellenmesi için yürütmenin durdurulması kararı veren Istanbul 5. İdare mahkemesi  ,  yukarda yayınladığımız  kararı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin göl havzasında rekreasyon bahenesine sığınarak , yok etmeye çalıştığı İstanbul büyükşehir meclis kararını  tamamıyla  İPTAL etti.

 

Belediyeye karşı hayvan hakları zaferi!

Hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP),  İstanbul Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığı davayı kazanınca,  Büyükçekmece Gölü havzasında hafriyat döküm alanı olarak kullanılan arazinin protokolü  Belediye Meclis kararıyla iptal edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2008’de,  Büyükçekmece Kıraç Beldesi sınırları içindeki büyük bir alanı, “hafriyat toprağı dolgusu ile rekreasyonun sağlanması” için Maliye Bakanlığı’ndan izin aldı. Büyükşehir Belediyesi bu izin ile söz konusu arazinin 10 yıllığına kendilerine kiraya verilmesi için İstanbul Defterdarlığı ile bir protokol yaptı.

 

Hayvanları Ormana Atmak Yasa Dışı Kabul Edilecek

 

Çevre bakanlığına uzun süredir devam eden baskılarımız ve istemlerimiz doğrultusunda 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa ek bir madde eklenerek ormanlara doğal ortamlarıdır diye gizlice terk edilen , adice atılan ve terkedilen , özellikle evcil hayvan olan kedi ve köpekler için yeni bir yasal düzenleme geliyor.

Bundan böyle ormanlara kim tarafından atılırsa atılsın durum yasa dışı olarak kabul edilecek ve Türk Ceza kanunu kapsamında görev ihmalinden ve yasaya aykırı hareketten dolayı yargılanma yolu açılabilecek.

 

- Haytap 2010 yılı icerisinde, insanları biliçlendirmek ve kamuoyu oluşturmak adına geziler düzenledi..

8 Mayıs 2010 Cumartesi günü, Bursa Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi, Karacabey Ayı Rehabilitasyon Merkezi ve Ulusal Park gezimizi üç  otobüs sevgi dolu dostlarımızla gerçekleştirdik. Yaklaşık 70 kişinin katıldığı bilgilendirme ve eğitim amacli gezide İlk durağımız, Gemlik Temsilcilerimizle gittiğimiz Gemlik Rehabilitasyon Merkezi idi. RM’in genel durumundan, hayvanların aç ve bakımsız olmalarından dolayı malesef buradan mutlu ayrılamadık. Osmangazi Bakımevi’ ne teslim etmek üzere, yanımıza bir tane konuk alarak yola çıktık. İkinci durağımız, Bursa Osmangazi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi idi. Mutlu olan canlarımızı görmek az da olsa keyfimizi yerine getirdi ama aklımız kalbimiz endişe içinde Gemlik’ te kaldı. Benek’ i burada yetkililere teslim ettik, Benek için şimdi içimiz rahat. Ne kadar güzel tasarlanmış bir tesis olsa da  yine de HEY ÖZGÜRLÜK! Osmangazi RM Müdürü, Sayın Veteriner Hekim Dr.Hakan Tan Bey’ den tüm sorularımıza yanıt almak , uzun yıllar sonra mutlu bir bakımevi görmek bizleri çok mutlu etti.


 

Gemlik Bakımevi’ nin şartlarının iyileştirilmesi için, gerekli yazışmalara başladık. Umarız, Gemlik Belediye Başkanı Sayın Fatih Mehmet Güler de duruma kayıtsız kalmayacak ve gerçek bir bakımevi yapımı için çalışmalara başlayacaktır.

Bursa - Osmangazi Bakımevdeydik

Haytap ve Ankara’daki Hayvan Haklarına Dikkati Çekmek İçin Heavy Metal Konseri

Başkent Ankara renkli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Hayvan haklarına dikkati çekmek için düzenlenen ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 20 rock ve heavy metal grubunun katılacağı ’’Raven Fall Fest’’e, dileyen izleyiciler evcil hayvanlarını getirdiler.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile düzenlenen ve konserde toplamda 24 grup sahne aldı. Ankara’da 23-24 Ekim’de 312 Arena’da düzenlenen festivalde toplam 24 grup sahneye çıktı.

-HAYTAP Gönüllüleri Marmara Ereğli,Yeniçiftlik ve Tekirdağ Bakımevlerinde,HAYTAP tarafından oluşturulan gönüllü gurubu olarak,· Marmara Ereğlisi, Yeniçiftlik ve Tekirdağ bakımeverine ziyaret etmek ·üzere bir minibüs kiraladı ve gitti. Belediyeler, il cevre mudurlugu ve valilik ile de temaslar kurularak bakimevlerinin yasada belirtilen kriterlere gore olusturulmasi ve hizmet verilmesi icin caba gosterilecek.

 

2010 Yazın en sıcak aylarında Mersin gönüllümüzün çalışmalarıyla dünyanın en güzel arabası , Haytap’ın Bir Kap Su koyun kampanyasına, canlı yayın aracı  ile  mersin sokaklarını gezerek ’’Sokaktaki Sahipsiz Hayvanlar İçin Bir Kap Su Bulunduruaım anonslarıyla  destek vedi.

Videoyu İzlemek İçin Tıklayın...

BAKIMEVLERİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

1-Adana’da engelli hayvanlar için özel bakımevi kuruldu.

Adana Dohako (Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma DErneği) çalışmaları ve Haytap Hayvan Hakları Federasyonu desteğiyle, ADANA - Engelli hayvanlar için özel bakımevi kuruldu. Adana Büyükşehir Belediyesi Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Hayvan Barınağı’nda oluşturulan özel bakımevinde, görme ve yürüme engelli 300 köpek bakılıyor. Köpeklerin 28’i çevre illerden getirildi.

 

2-Müracaatlarımız Neticesinde Elbistan Bakimevi’nden Gelişmeler

Kahramanmaraş- Elbistan sözde Hayvan bakımevi’nde  açlık, susuzluk içerisinde ölüm  kol gezirken toplama yapılıp köpekler buraya atılıp istiflenirken, Veteriner yoktu,  tedavi yoktu..personel yoktu....Hayvanlar kaderlerine terk edilmislerdi.

 

Resmi başvurularımız ve çalışmalarımız  neticesinde Elbistan Belediyesi olarak 5199 sayılı hayvanları koruma kanununun hayvanların korunmasına dair uygulama yönetmeliği kapsamında standartlara uygun geçici mahiyette değil de gerçek bir hayvan barınma ve rehabilitasyon merkezi kurmak için kolları sıvamış ve standartlara uygun şekilde bir barınma ve rehabilitasyon merkezi için proje hazırlanmış ve bu projenin tamamlanması için 2010 yılı bütçesinden ödenek ayrılarak, en kısa sürede bu projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlamıştır.

 

3- Ziyaretlerimiz Neticesinde Kilis’deki Dram Son Buluyor! Bakımevi İyileştirme Çalışmaları Başladı.

Köpek başına 10 tl vererek köpek  toplayan Kilis Belediyesi hakkında Sayıştay’ca ödenen paralar açısından  soruşturma başlatılmıştı. HAYTAP Federasyon üyemiz DOHAYKO nun bölge  temsilcisi olan Şaziment Ertekin arkadaşımız Kilis’e gitti. Orada günlerce kaldı. Başkan ve tüm yetkilelerle, basın kuruluşlarıyla görüştü. Bize destek vermek için kolları sıvayan gönüllü ve hayvanseverlerin günlerce süren yazılşmaları  telefonları müthiş işe yaradı. Orada inanılmaz bir farkındalık yaratıldı.

 

4- İzmir Ödemişte Bakımevi Açılısı

Ödemiş Belediyesi’nin 300 hayvan kapasiteli yeni bakımevi ve rehabilitasyon merkezi hizmete açıldı. Ödemiş Belediyesi’nin sokak hayvanlarının bakımını yapacağı ve hayvan sahiplerinin hayvanlarını bırakıp pansiyon hizmeti alabileceği hayvan bakımevi Üzümlü köyü yolu üzerinde kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla hizmete girdi.

Haytap Ege Temsilcisimiz  açılış konuşmasını yaparak, proje çalışmalarını birlikte yürüttüğümüz Bel.Bşk.Bekir Keskin\’e teşekkür edildi..Artık  Ödemiş’ te zehirleme olmayacak ve kısırlaşmış kedi ve köpeklerimiz huzur içinde dolaşacaklar.

 

5-Bitlis Bakımevi ’’ Haytap Öncesi Ve Haytap Sonrası

HAYTAP’ ın gücünü arkamıza aldık ve bireysel anlamda yapmaya çalıştığımız görüşmeler resmiyet kazandı, sözlerimiz dikkate alınmaya başlandı. Önce geçici bakımevi oluşturuldu, yine HAYTAP çatısı altındaki BGD tarafından bağışlanan kulubeler buraya kondu.Köpeklerin bakımını yapmak üzere çalışanlar tarafından yemek toplanmaya başlandı.

SHKD tarafından 2000 öğrenciye hayvan sevgisi üzerine yaş gruplarına göre eğitimler verildi ve bu eğitimlere amatörce de olsa derneğimiz tarafından devam edildi. Yine SHKD’nin aracılığı ve katkılarıyla kısırlaştırma seferberliği yapıldı yaklaşık 200 sokak köpeği aşılanıp kısırlaştırıldı ve tüm bu çalışmalara Belediye de elinden geldiğince destek verdi. Bakımevimiz bitti ve yine HAYTAP tarafından bize yönlendirilen bir gönüllü olan Murat babamız sayesinde çok güzel bir ameliyathane tefriş edildi.

HAYTAP afişleri Bitlis sokaklarını renklendirdi ve insanlar bir şekilde her türlü ihbarla bize ulaşmaya başladı. HAYTAP temsilcisi olarak çevre illeri de (Muş, Elazığ,Malatya ) ziyaret ettik ve buraları da organize etmeye çalıştık ve bir farkındalık yarattık. Artık minik bir kediden vahşi hayatın kuşu şahine kadar her türlü sorunda insanlar yol soruyor ve elinden geleni yapıyorlar ve en güzeli de ne biliyor musunuz ? Daha önce itlaf yapan aynı zabıtalar şimdi yaralı köpek ihbarı alsalar önce veterinere  götürüp sonra bakımevine getiriyorlar.  Bu sene 40 kadar gönüllü ile hayvan hakları ihlallerini protesto etmek için  HAYTAP afişleri ile Bitlis sokaklarında yürüyüş yapmak inanılmazdı ve 2 sene önce kimse hayal bile edemezdi.

 

6- Uzun Uğraşlarımızdan Sonra Adana-Ceyhan’da Bakımevi Projesi Uygulamaya Geçiyor.

Adana’nın ilçelerinden Ceyhan Belediyesini bakımevi kurmaya uzun uğraşlar sonucu ikna ettik. Özellikle sahipsiz hayvanlar konusunda son derece duyarlı, şehircilikte başaqrılı  bir belediye başkanı olmasına rağmen, ancak yer kurulması için strat verdiler.

 

7- Erdek Bakımevi Dramı Nihayet Son Buluyor.

Yanlıştan dönmek bir erdemdir. Yoğun çalışmalarımız neticesinde  Erdek Belediyesi bu erdemi gösterdi ve Ölüm kampı olan bakımevini yıkarak yenileme kararı  aldı  Ve umuyoruz ki bu erdemli örnek yaklaşım bazı belediyelerin birer ölüm kampı durumundaki bakımevlerinin de değişim sürecini başlatır.

Başından sonuna bu olumlu değişim için ilgililerle irtibat sağlayan ve birlikte bu değişimi gerçekleşmesinde emek veren Haytap Adalar Temsilcisi Ege Sakin Bitikli’ye tesekkür ederiz.

 

Erdek Bakımevi için hazırladığımız Tam Ölçülü Proje taslağı için tıklayın :

 

8- Ortaca Bakımevi yeşillendirme çalışmaları

Bakımevi etrafındaki düzenleme ve  Ortaca Üniverstesi peyzaj öğrencileri ve haytap gönüllü ve üye derneğimiz çalışmaları sayesinde yeşillendirildi.

 

9- Sinop Belediyesi,Yeni Bakımevi Sözü

Sinop Temsilcmiz Tülay Erşahin ;

Ahmet Bey’in Sinop’ta bu yıl daha aktif calışmalar bekliyoruz  mailini alinca dersini calışmamış öğrenciler gibi panikledim.Çalıştım ama paylaşma özürlü olduğumu kabul ediyorum.Kısaca bir yıllık geçmisi özetlemek istiyorum önce.

Belediye seçimlerinde bizim de desteklediğimiz hayvanları seven kendisinin de köpekleri olan BAKİ  ERGÜL seçildi ve ilk  başta bakımevi’nin  yerini değiştireceğine söz vermişti.yeni yer bulundu belediye bizleri oraya götürdü.Sinop genelde çok rüzgarlı ama  orası nispeten daha iyi ve ağaçlıklı bir alan.İlkbaharda bitince açılış fotoğralarını  paylasacağım.

 

10- Çınarcık Belediyesi Bakımevine ’’ Sevgi Elleri ’’ Uzandı

’’UZAKTAKİLERE İMDAT ELİ’’  çalışmamız kapsamında, Çınarcik Belediyesi Bakimevinde yerler çakıl ile döşendii. Yeterli sayıda kulube yaptırıldı Artık canlarımız çamura gömülmeyecekler, hepsinin başlarını sokacak bir yuvaları oldu.

11- Kocaeli ’nde Gönüllülerimiz ve Belediye Tüm Topluma Örnek Oluyor

 

12- Bir Bakımevi Nasıl Olmalı ?

Özellikle son zamanlarda, Manyas’dan Bingöl’e kadar, Maraş’tan Anamur’a kadar pek çok il ve ilçeden, gerek gönüllülerden ve gerekse belediye veteriner hekimleri ve başkanlarindan Kısırlaştırma ve Bakım Merkezi kurmak istedikleri, bununla ilgili plan, resim, vb bilgi isteği gelmekte,  Zehirlemelere ( itlaflara ) karşı olan tepkiler arttıkça, belediyeler de bir şekilde yasal cözümler üretmeye çalışıyorlar ve bizlere görüş soruyorlar ! Sadece kısırlaştırma merkezi oluşturmanın yetmeyecegini, mutlaka magdur ve bakıma muhtaç olanlar için de ömur boyu kalacakları yerlerin yapılmasının da yasa geregi olduğunu ve bunun önemli bir ihtiyaç olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu sebeple Bir Bakımevi Nasıl Olmalıdır?kitapçığı hazırlanıp  yurt çapında dağıtımı yapıldı.

 

 

 


13- ZHHD - HAYTAP Öğrencilerle Bakımevi’ne Farkındalık Ziyareti

 

 

 

Zonguldak Hayvan Hakları Derneği (HAYTAP), Gazi İlköğretim Okulu öğrencileri ile birlikte “Farkındalık” adlı faaliyet altında Evcil ve Yabani Hayvan ve Kuşların Tedavi ve Barınma Merkezi’ni ziyaret ettiler.

İstanbul’dan Barınak Gönüllüleri Derneği’nden (BGD) gelen 300 kilogram köpek mamasını dağıtmak ve çocuklara hayvan sevgisi aşılamak için yapılan faaliyete 25 öğrenci,11 gönüllü,3 dernek yöneticisi katıldı.

 

Federasyon bünyemize bu yıl da yeni dernek katılımları oldu.

2010 yılına Istanbul’dan Evsiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği ( EHDKD) Muğla , Ortaca Hayvan Dostları Derneği(HAYDOS)ve Bursa’nın Yenişehir İlçesinde Faaliyet Gösteren Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (YEDOHA), Federasyonumuza katılan dernekler oldu. Başvurusu da bekleyen daha bir çok dernek ve temsilcilik adaylığının kesinleşmesini ve eğitim sürecini tamamlayan bir çok kişi de bulunmakta.

Haytap Hayvan Hakları Federasyonu 2010 yılında aynı zamanda ticaret sicil gazetesinde de yayınlanarak  İktisadi İşletme oldu. Federasyonumuz bundan böyle yapacağı tüm satış, konser, organizasyon, hediyelik ürün satımı ve pazarlamasını  kendi bünyesinde kurulan iktisadi işletme vasıtasıyla yapacak ve elde edeceği tüm gelirini üye dernekleri ile paylaşacaktır. Federasyonumuz ikinci yaşına yine büyük bir umut ve büyük bir adımla girdi.

 

HAYTAP' ın 2007 yılındaki faaliyetlerini öğrenmek için lütfen tıklayın

HAYTAP' ın 2008 yılındaki faaliyetlerini öğrenmek için lütfen tıklayın

HAYTAP' ın 2009 yılındaki faaliyetlerini öğrenmek  için lütfen tıklayın

 


Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

‘’İnsanların Bayramı Hayvanların Felaketi Olmasın’’ : İNSANLARIN BAYRAMI HAYVANLARIN FELAKETİ OLMASIN sloganı ile başlattığımız KAMPANYA çerçevesinde tüm duyarlı  insanların bayramda bulundukları  yerdeki belediye hayvan barınakları  denen bakımevlerine gitmeleri  ve basında yer alması sağlandı. Belediyelere, İl Çevre Müdürlüğü, Valiliklere,Müftülüklere, Diyanet İşleri Başkanlığına, Çevre ve Orman Bakanlığına her konuda olduğu gibi bu konuda da birçok defa yazılar yazıldı.

 

 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?
 • Haytap 2010’da Neler Yaptı?